Destek ve Hareket Sisteminin Sağlığı

Destek ve Hareket Sisteminin Sağlığı

Destek ve hareket sistemi

Destek ve hareket sistemi, vücutta bulunan diğer sistemler gibi son derece önemli olmakla birlikte, doğru çalışmaması durumunda insan hayatında ciddi aksaklıklara yol açar. Bu nedenle, destek ve hareket sisteminin sağlığı konusunda dikkatli olmak ve vücutta önemli işlevlere sahip olan bu sisteme zarar verebilecek durumlardan kaçınmak gereklidir.

Destek ve Hareket Sisteminin Yapısı

Destek ve hareket sistemi; kas, kemik ve kıkırdak yapılarından oluşur. Vücudu korumak ve vücuda şekil vermek gibi görevlere sahip olan iskelet yapısını da oluşturan destek ve hareket sistemi, vücutta hayati öneme sahip birçok görevde rol oynar.

Destek ve Hareket Sisteminin Sağlığı

Kas ve kemikten oluşan destek ve hareket sisteminin sağlığını korumak için birincil şart dengeli beslenmek olduğu gibi, dikkat edilmesi gereken diğer noktalar şunlardır:

  • Düzenli bir şekilde egzersiz ve spor yapmak,
  • Duruş şekline dikkat etmek, her zaman dik durmaya özen göstermek,
  • Kemik gelişimi için sıklıkla güneş almaya özen göstermek,
  • Ani hareketlerden kaçınmak ve vücut için tehlike yaratabilecek davranışlardan uzak durmak,
  • Tehlike içeren sporları, gerekli ekipmanları kullanarak, güvenli bir şekilde yapmak,
  • Kıkırdak yapısına zarar vermemek için parmak, boyun, bilek gibi kıkırdakların olduğu bölgeleri zorlamamak,
  • Esnek olmayan, vücudu ciddi anlamda sıkan ya da hareketi kısıtlayan kıyafetleri giymemek.

Destek ve hareket sisteminin sağlığı, insan yaşamı için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle; kalsiyum, protein ve vitamin gibi maddelerin vücuda düzenli olarak girmesi gereklidir. enbilgi.com Aynı zamanda, destek ve hareket sisteminin esnekliğini koruması ve kemiklerin güçsüzleşmemesi için düzenli olarak spor yapmak son derece önemlidir.

Düzenli egzersiz ya da spor, hem kas gelişimine hem de kemik gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle destek ve hareket sisteminin sağlığı için, beslenme ve spor yapma konusuna önem verilmesi şarttır.

Destek ve Hareket Sistemi Hastalıkları

Destek ve hareket sisteminin bozulması ya da çeşitli nedenlerle zarar görmesi durumunda; hareket etmede kısıtlılık yaşanabileceği gibi, sakat kalma gibi durumlar da gözlenebilmektedir. Buna ek olarak, doğuştan gelen ya da sonradan oluşan destek ve hareket sistemi hastalıkları şöyledir: Kemik erimesi,  raşitizm, romatizma, felç.

3.9 13
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ