Dil Sağlığı için Ne Yapmalıyız?

Dil Sağlığı için Ne Yapmalıyız?

Dil sağlığı

Temel ihtiyaçlarımızı karşılamamızda büyük rol oynayan beş duyu organımızın sağlığı oldukça önemlidir. Bu beş duyu organdan birinin düzgün çalışmaması durumunda, yaşamımızda ciddi aksaklıklar meydana gelir. Örneğin, görme duyumuza zarar geldiğinde, nesne ya da objeleri görememeye başlarız. Bunun yanı sıra, duyma duyumuz zarar gördüğünde, işitme gibi temel duyu süreçlerinden birini yitirmiş oluruz. Bu durum beş duyumuz için de geçerlidir.

Duyu organları; görme, işitme, koklama, tat alma ve hissetme olmak üzere beşe ayrılmaktadır. Görme duyusu göz tarafından, koklama duyusu burun, işitme duyusu kulak, hissetme duyusu deri ve tat alma duyusu dil organıdır.

Dil Organının Önemi

Besinleri tüketmede ve konuşmada büyük rol oynayan dil, tat alma işlevi görür. Ancak dilin bir başka görevi ise konuşmayı sağlamaktadır. Zira, sesleri dilimiz aracılığı ile çıkarırız. Bu nedenle, dil hayatımızın normal akışı içerisinde birçok önemli göreve sahiptir. Dolayısıyla, dil sağlığını korumak bu açıdan oldukça önemlidir.

Dil Sağlığı için Ne Yapmalıyız?

  • Dişlerinizi günde en az iki defa fırçalayın. Ancak dişinizi fırçalarken, dilinizi de temizlemeyi unutmayın.
  • Tütün ve tütün ürünlerinden uzak durun. Zira bu maddeler içerisindeki kimyasallar, dildeki tat alma hücrelerini öldürür.
  • Alkol ve alkol ürünlerinden uzak durun. Çünkü alkol içeren maddeler dil sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yapar.
  • Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk maddelerin tüketiminden kaçının. Çünkü vücut sıcaklığının çok üzerinde ya da çok aşağısında bir sıcaklık düzeyi olan maddeler, dile zarar verecektir.
  • Dilde bulunan ve tat almaya yarayan papilla adlı hücreler, bazı hastalıklar nedeniyle (bronşit, yüksek ateş, havale vb) yok olacağından, tat alma duyusu azalır. Bu nedenle dil sağlığı için, vücudun diğer organlarının da sağlıklı olması gereklidir.
  • Dişlerin temiz olması ve diş bakımı dil sağlığını doğrudan etkiler. Zira dişlerde çürük bulunması ya da bakteri oranının fazla olması, enbilgi.com dilin de bundan olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.
  • Bazı durumlarda, enfeksiyonel sorunlar da oluşabilir. Ağız içinde ya da dilde oluşan yara veya enfeksiyonlara karşı, ilaç tedavi yapılmalı ve bu sorunların bir an önce giderilmesi sağlanmalıdır.

 

3.6 59
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ