Diş Apsesi Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hayatımız boyunca 1 kez dahi olsa diş apsesi adı verilen sağlık sorununu yaşarız. Çekilmez ağrısı ile günümüzü zehir edebilir. Diş apsesi nedir yazımız ile tedavi yöntemleriyle sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Diş Apsesi Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş Apsesi Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çoğumuzun başına gelen diş apsesi ilerlemeden hekime gidilmelidir. Bu yazımızda diş apsesi nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Eğer dişiniz apse yaptıysa mutlaka hekime gitmelisiniz. Diş hekimine gitmeyi ne kadar ertelerseniz sorun o kadar büyüyecektir. Apse çok ilerlememişse antibiyotik tedavisine hemen cevap verecektir. Bazen kişiler diş apsesi yaşadığında rakı vb alkol uygulaması yapmaktadır. Aslında bu doğru bir uygulama değildir. Her ne kadar alkolün uyuşturma ve mikrop kırma özelliği bulunsa da apseyi tedavi edici nitelik taşımaz. Çünkü apse dış değil iç yüzeyde gelişen bir sağlık sorunudur. Bu tarz uygulamalar can acısını hafifletse de tedavi etmez.

Dişte apse oluşan kişilerin ağız sağlığına gerekenden daha da önem vermesi gerekir. Mutlaka bir hekime görünmeli ve hekimin verdiği ilaçları düzenli olarak uygulamalıdır. Apse eğer tedavi edilmezse diş kaybına sebep olabilir. Hatta iltihap yayılarak ağızda enfeksiyonlara, ilerleyen vakalarda kemik enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Bazen apse kendini şişlik ve ağrı ile belli etmez. Yani apse daha iç kısımlarda meydana gelebilir. Bu sebeple kişi bazen tatlı gıdalar tükettiğinde ağrı ve zonklamalarla karşılaşabilir. Eğer siz de böyle bir durumla karşılaştıysanız hekiminize bu durumu bildirmenizde fayda vardır.

Diş apsesi sorunu yaşayanlara halk arasında sıcak ve soğuk uygulamalar önerilebilir. Bu uygulamalar çoğu zaman yanlış olmasa da apsenin evresine farklılık gösterir. Apsenin durumuna göre bu uygulamalara hekim karar vermelidir. İltihaplı apseler için hekim öncelikle ilaç uygulaması yapar. Daha sonra uygun gördüğü şekilde sıcak ve soğuk uygulamalar yapabilir. Fakat bunu siz bilinçsizce yaptığınızda iltihabın daha da yayılmasına sebep olabilirsiniz. Bu sebeple bırakın diş apsesi tedavinize hekim karar versin.

Diş apsesi küçümsenecek bir rahatsızlık değildir. Ancak dişinizde apse varsa ve hemen diş hekimine gitme durumunuz yoksa ilk yapmanız gereken ağrı kesici kullanmaktır. Kullanacağınız ağrı kesici için eczacıya veya sağlık ocağındaki aile hekiminize danışmanızda fayda vardır. Bunun yanında, gün içerisinde, özellikle yemeklerden sonra hemen ılık, tuzlu su ile gargara yapmanızda yarar vardır. Tuzlu su ağrınızı hafifletecek ve mikropları uzaklaştırmaya yarayacaktır. Çok soğuk ve sıcak yiyecek, içeceklerden uzak durmalı, ılık tüketmelisiniz.

Diş apsesi nedir ve tedavi yöntemleri nelerdir isimli yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder ve şifa dileriz.

4.7 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ