Diş beyazlatma yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri

Herkesin doğuştan gelen bir diş rengi vardır. Nasıl kişiye özgü saç rengi, ten rengi varsa diş rengi de kendine özgüdür. Kimisi beyaz dişlere sahipken, kimisi doğuştan daha koyu diş rengine sahiptir. Ancak diş rengi hiçbir zaman tam anlamıyla bembeyaz olmaz. Dişe özgü bir renk vardır.

Diş rengi genetik haricinde dış koşullarla da değişkenlik gösterir. Sık çay, kahve tüketimi, sigara kullanımı gibi sebeplerle diş renginde zamanla renk değişimi meydana gelebilmektedir.

Eğer diş renginizi beyazlatmak istiyorsanız bir diş hekimi kontrolünde bunu gerçekleştirebilirsiniz. Diş beyazlatma işleminden önce dişlerin yapısı, dolgu ve kaplamalar, diş minesinde olabilen çatlamalar yani dişlerin genel durumu kontrol edilmelidir. Diş beyazlatma işleminden sonra dişte bulunan dolguların, porselen dişlerin rengi değişmemektedir. Beyazlatma işlemi, ana dişinizde etki göstermektedir.

Eğer diş hekimine bu işlemi yaptırmak yerine evde doğal yöntemlerle diş renginizi beyazlatmak istiyorsanız birkaç yöntemle bunu gerçekleştirebilirsiniz. İşte bu yöntemlerden bazıları:

Karbonat ve çilek ile iş beyazlatma…

Çilek ve karbonat karışımıyla dişlerinizi 2-3 dk dişlerinizi fırçalayınız. Çilek kanamayı durdurucu bir etkiye sahip olup içeriğindeki malik asit sayesinde diş yüzeyini beyazlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Karbonatta bulunan sodyum bikarbonat da köpürmeyi sağlar ve diş yüzeyinde oluşmuş lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Bu yöntem ayda 1-2 kez yapılmalıdır. Fazlası diş minesine zarar verebilir.

Zeytinyağı- karbonat- limon karışımı ile diş beyazlatma…

Öncelikle dişlerinizi normal diş macunu ile fırçalayınız. Daha sonra çay kaşığının ucuyla zeytinyağı bir çay kaşığı karbonat ve yarım limonun suyunu bir kapta karıştırınız. Bu karışıma batırdığınız diş fırçanız ile temizlediğiniz ve macun artığından arındırdığınız dişlerinizi birkaç dk fırçalayınız. Bu karışımla ayda birkaç kez dişlerinizi fırçalayınız. Zamanla dişlerinizin beyazladığına tanık olacaksınız. Ancak diş minesine zarar vermemek için bunu her gün uygulamaktan kaçınınız.

Beyazlatıcı diş macunları…

Bu diş macunlarını piyasada bulmak mümkündür. Özel formülleri sayesinde zamanla diş renginizin açılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca pratiklik açısından kullanımı idealdir.

Diş beyazlatıcı jeller…

Bu jeller diş hekiminizin size vermiş olduğu özel şeffaf plakalar içine sıkılarak uygulanır. Beyazlatıcı jeli sıktığınız plakalar dişe yerleştirilir ve uygulanması tavsiye edilen sürede dişlerde tutulur. Uygulama süresi 7 gün civarıdır. Jeller diş etine etki etmediği için güvenli bir yöntemdir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ