Dismenore (Sancılı adet görme)

Dismenore (Sancılı adet görme)

Dismenore, günlük aktiviteleri engelleyebilecek düzeyde hissedilen sancılı regl görmedir. Adet ağrısı, kramp şeklinde şiddetli bir ağrı olup en fazla kasıklarda hissedilmektedir. Vücudun bel, bacaklar gibi çeşitli bölgelerinde de hissedilebilen bu ağrı çoğunlukla jinekolojik bir rahatsızlıktan ileri gelmez.

Dismenore, yalnızca ağrılı adet görmek değil aynı zamanda bulantı, kusma, sinirlilik, baygınlık hissi veya bayılma, tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı, ishal veya kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi durumları da kapsar. Adet görürken bu belirtilerin bir veya birkaçı aynı anda görülebilir.

Adet ağrısı kanamadan birkaç saat önce veya kanamayla birlikte başlar. Kanamanın başladığı ilk gün genellikle ağrının en şiddetliği görüldüğü süreçtir. Daha sonra ağrı azalır. Ağrı birkaç gün sürebilmektedir fakat genellikle aynı şiddette görülmez. Çoğu zaman bu ağrılar doktor tarafından verilen ağrı kesicilerle kontrol alınabilmektedir.

Eğer sizinde aşırı adet sancılarınız oluyorsa bir jinekoloğa başvurabilir, ağrının altta yatan sebeplerini araştırabilirsiniz. Doktorunuz bununla ilgili öneri ve ilaç tedavisi verecektir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ