Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir?

Probiyotikler, sindirim organlarımızı düzgün şekilde çalışmasını sağlayan enzimleri uyarmaya yardımcı olan bağırsak bakterilerinin yararlı formlarıdır. Beslenme rutininize probiyotik içeren gıdalar..

Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir?

Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir?

Probiyotikler, sindirim organlarımızı düzgün şekilde çalışmasını sağlayan enzimleri uyarmaya yardımcı olan bağırsak bakterilerinin yararlı formlarıdır. Beslenme rutininize probiyotik içeren gıdaları ekleyebilir bu sayede sindirim sisteminizin sağlıklı olmasına katkıda bulunabilirsiniz. Probiyotikleri eczanelerden temin edebilir ya da doğal olarak, bu canlı bakteri için ev sahipliği yapan probiyotik gıdaları da yiyebilirsiniz.

Hepimiz, probiyotiklerin sağlığa olan faydalarından biliyoruz, ancak nasıl yararlanacağımı bilmiyoruz. Aşağıda, diyetinize eklemeniz için en uygun probiyotik gıdaları özetlemek üzere bahsettiğimiz besinler var. Ayrıca bu probiyotik açısından zengin gıdaların organik versiyonunu da almanızı tavsiye ederiz.

Bakteriler yararlı ve zararlı olmak üzere iki çeşittir. Zararlı bakteriler sağlığı bozan patojen bakterilerdir. Yararlı bakteriler ise vücudun sindirim sistemine büyük katkıları olan bakterilerdir. Bakteriler canlı derisinde dahi her yerde yaşayan mikro organizmalardır. Yararlı olan bakteriler ise canlı vücudunda bağırsaklarda yaşarlar ve sindirimde önemli rol alırlar. Bağırsaklardaki bu bakteriler olmadan sindirim gerçekleşmez.

Antibiyotik kullanımı vücuttaki zararlı bakterileri temizlerken, bağırsaklardaki yararlı bakterilere zarar verebilmektedir. Bu durum da sindirim sisteminde bozukluklara yol açarak, bağışıklığın da düşmesine sebep olur. Bu durumu tolere edebilmek için probiyotik içeren gıdalardan faydalanabilirsiniz.

Yararlı bakteriler (probiyotik) bulunduran besinler

Probiyotik gıdalar, sindirim sistemi için yararlı bakteriler içeren gıdalardır. Bu mikro organizmalar yiyecek ve içeceklere ek olarak konulsa da en etkilisi doğal probiyotik almaktır. Probiyotikleri eczanelerden de temin edebilirsiniz ancak bu şekilde almak yapay her üründe olduğu gibi bazı yan etkilere de sebep olabileceği için doğal bir şekilde tüketmek daha iyi bir seçenektir. Özellikle antibiyotik kullanıyorsanız doğal probiyotik gıdalardan faydalanmalısınız.

Antibiyotik veya başka ilaçların sık tüketimi zararlı bakterileri öldürdüğü gibi vücutta yaşayan yararlı bakterileri de öldürebilmektedir. Yararlı bakterilerin azalması da mantarların çoğalmasına ortam hazırlar ve vücutta çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bunun yanı sıra işlenmiş gıdaları fazla tüketmek ve lifli gıdaları yeteri kadar almamak yine bu yararlı bakterilerin azalmasına yol açacaktır. Uzun süren ishal de vücuttaki probiyotiklerin yok olmasına sebep olur. Fazla alkol tüketmek ve uyuşturucu madde kullanımı da probiyotiklerin azalmasına sebep olur. Bunun sonucunda sindirim sitemi bozulur ve bağışıklık sistemi zayıflar.

Probiyotik gıdaların sağlığa faydaları

Bağırsaklarda bulunan Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus, Bifidus regularis ve laktik asit bakterileri, en yaygın yararlı bakterilerdir. Saydığımız bu bakteriler vücuda giren zararlı bakterilerin çoğalmasını engeller. Bunun haricinde mide rahatsızlığı, ishal, şişkinlik, irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim sorunlarını önlemek için çalışırlar. Sindirim sisteminde bulunan bu yararlı bakteriler gastrointestinal enfeksiyonları önler. Bu sayede sindirim sistemi sağlığını korurlar. Bu bakteriler hastalık geçirdikten sonra vücudun çabuk toparlanmasını sağlar. Mantarların çoğalmasını önlerler. Büyük ölçüde alerjik tepkime riskinin önüne geçerler ve solunum yolları enfeksiyonlarına karşı savaşırlar. Vücudu idrar yolları enfeksiyonlarından koruma görevi üstlenirler.

Probiyotikler besinlerden gelen vitamin ve minerallerin enzimine yardımcı olur. B ve K vitamini sentezinde görev alırlar. Probiyotik gıdaların düzenli bir biçimde tüketilmesi kabızlık, ishal, gaz, laktoz intoleransı, enfeksiyonlar ve kolon kanseri gibi pek çok sindirim sistemi rahatsızlığının önüne geçer. Ayrıca mesane kanserine karşı da koruma görevi olduğuna inanılmaktadır. Probiyotikler, bağışıklık sistemini de korur. Çocukların bu gıdaları tüketmesi, egzama belirtilerinden de korumaktadır.

Doğal probiyotik içeren bazı gıdalar

Yoğurt

En iyi probiyotik gıdalardan bir tanesi, canlı kültürlü yoğurt, özellikle ev yapımı ürünlerdir. Laktobasilus veya asidofiloz gibi ekstra probiyotiklerle infekte edilmiş keçi sütüyle elde edilmiş yoğurtlardan da tüketebilirsiniz. Keçi sütü ve peyniri özellikle thermophillus, bifudus, bulgaricus ve acidophilus gibi probiyotiklerce zengindir. Yoğurt almadan evvel içerik listesini okuyun. Birçok popüler marka, yapay tatlandırıcılar, koruyucular ve yapay tatlandırıcılarla doludur. İmkanınız varsa evde yoğurt mayalamanız, probiyotiklerden maksimum düzeyde faydalanmanızı sağlar.

Kefir

Ayran benzeri bu fermente süt ürünü, keçi ve inek sütünün özel bir maya mantarıyla fermente edilmesiyle elde edilen ekşimsi bir gıdadır. Laktobasil ve bifidus bakterilerinde yüksek olan kefir ayrıca antioksidan bakımından zengindir. Doğal olarak temin edebilirseniz paketli gıdalara tercih etmenizi öneririz.

Doğal fermantasyon ile elde edilen turşu ve zeytinler

Fermente yöntemiyle elde edilmiş bu lezzetli besinler de probiyotik açısından zengindir. Mutlaka doğal olarak üretilmiş olanları tüketmelisiniz. Aksi halde ısıl işlemlerle üretilen pastörize turşu ve zeytinlerdeki probiyotik oranı düşük olacaktır.

Süzme Peynir

Süzme peynir de protein ve probiyotik açısından zengin bir besindir.

Ayran

Ayran sulandırılmış yoğurt olduğu için elbette yoğurttaki probiyotiklerden bu şekilde de faydalanabilirsiniz.

Kimchi (kimçi)

Kimchi, Kore’ye has olup, fermente edilmiş kırmızı biber, özellikle Çin lahanasından yapılan bir yiyecektir. Mayalanma usulü ile yapıldığından yine probiyotik açısından zengindir. Ayrıca Kimchi, beta-karoten, kalsiyum, demir ve vitamin A, C, B1 ve B2'nin de mükemmel bir kaynağıdır.

Miso Çorbası

Miso, geleneksel Japon tıbbının ana kalıntılarındandır. Fermente çavdar, fasülye, pirinç veya arpadan yapılmış, biraz sıcak suya bir çorba kaşığı fermente soya salçası ilave edilerek, laktobasil ve bifidus bakterileri ile dolu mükemmel, hızlı probiyotik çorba yapılır.

Miso probiyotik içeriğinin yanı sıra çok besleyici bir çorbadır. Vücudun alkalinize edilmesine, kanserojen etkilerle savaşmaya ve çevre kirliliğinin vücutta yarattığı etkileri nötralize etmeye yarar.

Eğer bebeğini emziren bir anne antibiyotik kullanmak durumunda ise bebek de bu ilaçtan etkilenebilir. Bu sebeple bebeklere, doktora danışarak ek probiyatik gıdalar verilmesi, etkileri hafifletecektir.

Probiyotik gıdaların yan etkileri

Kapsül, tablet veya toz şeklinde takviye olarak probiyotik almak belli yan etkilere yol açabilir. Fazla probiyotik tüketimi bağırsaklarda yer alan doğal yararlı bakterilerin ölmesine yol açabilir. Bu bakterilerin miktarı kişinin biyolojik yapısına göre değişkenlik gösterir. Probiyotiklerin yan etkileri hakkında çalışmalar yapılmaktadır. Şu ana kadar elde edilen bulgular, probiyotiklerin fazla alımının gaz ve şişkinlik gibi hafif yan etkilere sebep olduğudur.

Probiyotiklerden yararlanmak istiyorsanız doğal bir şekilde besinlerden almanız daha faydalıdır. Eğer sindirim sisteminizde bir problem yaşıyorsanız ve yapay probiyotiklerden yararlanmak istiyorsanız doktora danışarak almanız en doğrusudur.

5 4
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ