Doğum izni hesaplama

Doğum izni hesaplama

Doğum izni hesaplama

Doğum yapacak olan kadınlar, doğum yapmadan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin kullanabilmektedirler. İznin bir kısmını doğumdan sonra kullanmak da mümkündür. Ancak iznin tamamı doğum sonrasına devredilemez. Doğum öncesi iznin en az 3 haftasını kullanma zorunluluğu vardır. Eğer sağlık koşulları uygun ise iznin sadece üç haftalık kısmını kullanıp kalan kısmını doğumdan sonra kullanabilirsiniz. Bu şekilde doğumdan sonra kendinize ve bebeğinize daha fazla vakit ayırmış olabilirsiniz.

Doğum izninin hesaplanma şekli

Doğum gerçekleşmeden önce kadınlar izinlerinin en az 3 haftasını kullanmalıdırlar. Doğum izni boyunca yani 16 hafta boyunca maaşlarından kesinti olmayacaktır. Ancak istek doğrultusunda kadınlar 6 ay ücretsiz izne de ayrılabilmektedir. Bu 6 aylık izin süresi yıllık izin hesaplamasından ayrı tutulur ve bu süreçte kişi ücret alamaz.
İznin süresini belirlemek için hamile kadının doktor raporuyla doğumun ne zaman olacağını belgelemelidir. Doğum iznini çoğu zaman kadınlar yanlış hesaplamaktadır. Bu nedenle izinler yanlış kullanılmaktadır.

Gebelik süresi 40 hafta olarak kabul edilir. Yasaya göre gebe kadın doğumdan 8 hafta önce izne ayrılabilir. Bu 8 hafta ise hamileliğin 32. haftasına denk gelmektedir. Bu hususta 32. Haftanın dolmuş olması gerekmektedir. En son regl tarihine göre hesaplama enbilgi.com yapıldığında 31 hafta 4 günlük hamile bir kadın 32 haftalık hamile sayılmaz. Yani bu durumda doğum 40 hafta kabul edildiğine göre kadının doğumuna 8 hafta 3 gün vardır. Görüldüğü üzere henüz son 8 haftanın içerisine girilmemiştir.

Yani doğumunuzu hesaplarken son adet gördüğünüz tarihten doğumun gerçekleşeceği tarihe kaç gün kaldığını sayıp sonucun kaçıncı haftaya denk geldiğini hesaplayabilirsiniz.

Doğum izni için hangi evraklar gereklidir?

Çalışan kadının doğum iznini kullanabilmesi için hamile olduğuna dair aldığı doktor raporunu ibraz etmelidirler. Doğumun 8 hafta önce ve sonrasının ne zamana denk geldiğini hesapladıktan sonra bunu iş yerine bildirmelidirler.

Doğum iznini kullanabilmek için hangi kurumlara başvuru yapılır?

Hamile kadın doktor raporunu aldıktan sonra bunu iş yerinde insan kaynakları departmanı veya muhasebe departmanına verebilir, gereken bölümlere ulaştırılabilir.
Hamile olunduğuna dair rapor ise devlet hastanelerinde, kadın doğum bölümünden sağlanabilir. Bu belge hem bağlı olunan sigorta kurumuna hem de iş yerine bildirilir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ