Doğum sonrası anne psikolojisi

Doğum sonrası anne psikolojisi

Doğum öncesine kadar anne vücudu üzerinde bir takım sıkıntılar meydana gelmektedir. Bununla beraber doğum sonrasında bu tip problemler daha da artmakta olup yerine yenileri eklenmektedir. Yaşanılan bu tip sorunlar; kilo alma, vücut üzerinde çatlakların meydana gelmesi, göğüslerin sarkması gibi pek çok probleme neden açmaktadır. Durum bu şekilde olunca anne kendini artık beğenmemeye başlıyor ve psikolojik açıdan bunalıma giriyor.

Bunalım yaşayan annelerde, en önemli rolü eşlerinin desteği oynamaktadır. Bunalım yaşayan anneye, eşleri normalde olduğundan daha yakın bir biçimde yaklaşarak, annenin mutlu olmalarını ve onların güzel olduğunu hissettirmeleri gerekir.

Vücut üzerinde oluşan çatlaklar hiç bir şekilde tedavisi olmayan bir problemdir. Günümüz teknolojisi ile lazer yöntemleri bulunsa dahi pek etkili ve sağlıklı bir yöntem değildir. Vücut üzerinde oluşan çatlar, bir süre sonra kendiliğinden cilt rengine yakın bir tona dönmekte olup belirginliği azalmaktadır.

Göğüslerde sarkma problemleri için genelde ameliyat ile küçültme yöntemleri yapılmakta olup ancak sağlıksız olan bir operasyondur. Göğüslerde oluşan sarkma problemlerini düzenli bir spor sonucunda tekrardan toparlamak mümkündür. Bu sayede alınan fazla kiloların verilmesi de kolaylaşır. Tabi bu tip olaylar, çocuğun emzirme süreci boyunca yapılması önerilmemektedir.

Bunun haricinde, doğum sonrası psikolojisi bozulan anneler, eşlere karşı ve özellikle çocuğa karşı bir soğukluk duyabilir. Bu geçici bir durumdur ve yukarıda belirttiğimiz gibi bu tip sorunlar ancak eşlerinin desteği sayesinde kolay bir şekilde atlatılabilir.

Anneler ise bu tip durumlarda, kendilerine uğraşa bilecekleri bir meşgale bulmaları sonucunda, psikolojilerini toplamaları biraz daha kolay olacaktır. Aynı zamanda gün içerisinde akşamları uyurken çocuğun ara ara ağlayarak annenin uyku düzensizliklerine neden açması sonucunda da anne üzerinde bir takım sinirler meydana getirebilir.

Bu tip durumlarda güvenilir bir bakıcıya başvurmak ya da eşlerin desteği yardımı ile, annelerin dinlenmesine izin vererek bakımını bir süreliğine üstlenmeleri, annenin sağlığı ve psikolojisi açısından yararlı olacaktır.
Aynı zamanda merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz diğer konuları ya da bu konu hakkında ki bildiklerinizi aşağıda ki yorum alanından bizlere yazarak, sorularınızın cevaplarını daha hızlı bir şekilde bulabilir ve diğer insanlarında bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ