Doku nedir?

Doku nedir?

Doku nedir?

Doku nedir sorusu sorulduğunda ilk aklımıza gelen insan dokusudur. Peki doku tam anlamıyla nedir? Hep beraber inceleyelim.

Yapı bakımından ortak özellikler taşıyan hücreler birleşerek dokuları oluştururlar. Bu dokular aynı görevlerde yer alarak bitki,insan ve hayvan organlarını meydana getirirler. Kısaca hücreler birleşerek dokuları, dokular birleşerek organları ve organlar birleşerek sistemleri oluşturmaktadır. Doku oluşumu çok hücreli canlılarda, bitki ve hayvan oluşumuna göre daha farklı şekilde olmaktadır.

Bitki dokuları yapılarına göre iki şekilde gruplanır: Sürgendoku bir diğer adıyla meristem doku ve değişmez doku'dur. Bitkilerin esas dokusu olan sürgendoku kökler de, gövde de ve dallar da bulunur. Sünger dokunun hücreleri arasında boşluk neredeyse hiç yoktur, ince-zayıf bir zar, büyük çekirdekler ve bol sayıda sitoplazma içerir.

Bitkilerin uzamasının nedeni bu dokuların çoğalmasıdır. Bu çoğalmayla beraber sürgendoku da değişmeler meydana gelir, yapısı değişir ve değişmez dokuları meydana getirir. Bitkiyi kaplayan, delikli hücre bütününe koruyucu doku denmektedir. Bir süre sonra bitkinin yaşlanmasıyla üstderi de değişmeler görülür ve mantardoku oluşur.

Üstderinin altında ise özekdoku yer alır. Özekdoku gövdenin ve kökün çoğunluğunu oluşturur. Bazı özekdokular salgı üretebilerek salgıdokuyu oluşturur. Başka bir değişmez doku çeşidi ise destekdokudur. Destekdoku ikiye ayrılır: Canlı hücrelerden oluşan pekdoku ve ölü hücrelerden meydana gelen sertdokudur. Son olarak iletken dokular bulunmaktadır. Bu dokularda canlı yani soymuk doku ve ölü yani odun dokusudur.

Hayvan dokuları ise dört gruba ayrılır: Epitel doku, kas dokusu, sinir dokusu ve bağ dokusudur. Epitel doku; örtü epiteli(vücudun dışını ve organları sarar),bez epiteli(sindirim ve solunum sitemini sarar) ve duyu epiteli(sinir uçlarını sarar) olmak üzere üç gruba ayrılır.

Bağ dokusu vücudun direnç sağlamasına yardımcı olur.

Hayvan dokuları arası boşluk bulunur ve karmaşık olarak yerleşirler. Bu boşluklar dokuların salgıladığı salgı maddeleriyle doldurulur. Bu salgıların dolması ile kıkırdak dokusu,katılgan doku,kemik dokusu,kan dokusu ve kas dokusu oluşur.

4 13
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ