Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları

Kahvaltıda, yemeklerde, salatalarda kısacası günün her saati tüketilebilen bir sebze olan domatesin faydaları oldukça fazla. Domates güçlü bir antioksidandır. Bu antioksidan etkisi de domatese kırmızı rengi veren "likopen" adındaki bileşenden gelmektedir. Bunun yanı sıra fazlaca C vitamini, E vitamini ve beta karoten  içermektedir. Domates kanseri önlemekte, kalp damar sistemini korumakta ve kemikleri desteklemektedir.

Domatesin Sağlığa Faydaları

Kalp ve damar sağlığı için domates...

Domates bünyesinde barındırdığı "likopen" bileşeni sayesinde kalp ve damar sağlığı açısından büyük önem taşır. Elbette ki kalp damar sağlığını korumasını sadece likopene borçlu değildir. İhtiva ettiği C ve E vitaminleri sayesinde de hücreleri koruyarak kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkaran serbest radikallerle savaşır.

Yapılan bazı araştırmalarda, domatesin öğünlerde düzenli olarak tüketilmesi halinde kötü kolesterolü düşürdüğü görülmüştür. Kolesterolün normal düzeye düşmesi de, kolesterol parçacıklarının damarların çeperlerinde birikmesiyle oluşan damar tıkanıklığını engeller.

Yine domatesin ihtiva ettiği bazı bileşenler sayesinde "trombosit (pıhtı hücresi)" oluşumu kontrol altına alınmış olur ve damar tıkanıklığı riski büyük ölçü de azalır.

Kemik Sağlığı için domates...

Kemik sağlığı için domatesDomatesin kemiklere sağladığı faydalar hakkında yapılan çalışmalar yeni olmakla beraber, içerdiği "likopen" sayesinde kemiklere oldukça yararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmaya göre, kadınların domatesi menopoz sonrası dönemde beslenme düzeninden çıkarması sonucu "oksidatif stres" in arttığı ve kemik dokularında meydana gelen olumsuz sonuçlar gözlemlenmiştir.

Domatesin kemiklere faydası hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da antioksidan etkisinin kemiklere faydalı olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz.

Kansere Karşı domatesin faydası

Domatesin kansere karşı koruyucu etkisi ve kanser tedavisine yardımcı olması hakkında yapılan araştırmalar sonucu özellikle prostat kanserine karşı koruyucu etkisi gözlemlenmiştir. Domateste bulunan alfa-tomatin (alpha-tomatine) bileşeni, prostat kanserine sebep olan hücre çoğalmasını önleyerek prostat kanserine karşı korur. araştırmalarda, akciğer kanseri üzerinde de buna benzer etki gösterebileceği ortaya atılmıştır.

Domatesin Diğer Faydaları

Domates vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Yapısında, C, E, A, K, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminlerini; magnezyum, fosfor, potasyum ve demir minerallerini barındırmaktadır.

Kilo vermek için domates

Diyetinize dahil ettiğiniz domates suyu sayesinde hem vücudun su gereksinimini gidermiş olur, hem de içerdiği vitamin ve minerallerle direncini korumuş olursunuz. Oldukça da düşük kalorili olan domates suyu tok hissetmenizi sağlayarak diyetinize muazzam katkıda bulunur.

Göz Sağlığı için domates ve domates suyu

Gün içinde içtiğiniz bir bardak domates suyu, günlük ihtiyacınız olan A vitamininin hemen hemen yüzde yirmisini karşılar. A vitamini ise vücuda oldukça önemli katkıda bulunur. A vitamini gözlerin az ışıkta görme yetisini sağlar, beyaz kan hücrelerinin üretimine katkıda bulunur. son dönemlerde yapılan araştırmalarda domatesin ciddi bir göz problemi olan "makula dejenerasyonu" riskini azalttığı görülmüştür.

Cilt Sağlığı için domates

Tüketilen bir bardak domates suyu içerisinde yaklaşık olarak 44 mg C vitamini bulunur. bu miktarda günlük ihtiyaç duyulan C vitamininin %75 ini karşılar. C vitamini ciltte kolajen üretimini sağlar. Bilindiği üzere kolajen cildin gençliğini ve esnekliğini korur. Kolajen üretimi yaşlandıkça azalır. bu sebeple C vitamini almak bu dönemde kolajen üretimi için önem taşır. Domates, antioksidan etkisi sayesinde cildi çevre faktörlerine karşı ve yaşlanmanın olumsuz etkilerinden korur.

Kan Şekeri ve domates

Domatesin bünyesinde barınan "chromium" maddesi kan şekerini düzenleyici etki sağlar.

Saç Sağlığı için domates

Domateste bulunan A vitamini, saç köklerini güçlendirir ve saçların sağlıklı şekilde parlamasına yardımcı olur.

Böbrek ve Safra Kesesi Taşları

Henüz araştırmalar yeterli olmasa da düzenli tüketilen çekirdeksiz domatesin böbrek ve safra taşlarını azalttığı ortaya konmuştur.

Ağrılar için domates

Domates eklem iltihaplarının (arthritis) yarattığı ağrıları azaltmaya yardım eder. özellikle de   flavonoidler ve karotenoidlerce zengin olan domates, iltihaplı hastalıkların sebep olduğu ağrıları hafifletmeye yardımcı olur.

Güneşin Zararlı Işınları

Karotenoidler ve flavonoidler bitkileri zararlı güneş ışınlarından korur. Domates de bol miktarda bulunması sebebiyle cildinizi domates tüketerek bir miktar zararlı UV ışınlarına karşı koruyabilirsiniz. 2007 de "Moleküler Biyoteknoloji" isimli dergide domates ve domates ürünlerinin cildi ömür boyu zararlı UV ışınlarından koruduğu hakkında bir araştırma yayımlanmıştır.

Yüksek Tansiyon

Yapılan araştırmalar sonucu, domates ve domates ürünlerinin yüksek tansiyonu hiçbir ilaç kullanmadan düşürdüğü hakkında 2006 senesinde Amerikan Kalp Dergisi'nde,  bir yazı yayımlanmıştır.

Uyarı!

Günde on ve daha fazla domates tüketimi sonucu alınan fazla C vitamini, böbrek taşı riskini arttırabilir. Ayrıca reflü vb mide rahatsızlıkları olan kişiler domatesin asitli yapısını göz önünde bulundurarak aşırı tüketmemeleri gerekmektedir. Nitekim mide yanması, bulantı gibi sonuçlar doğurabilir.

5 8
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ