Dondurma nasıl üretilir?

Dondurma nasıl üretilir?

Dondurma nasıl üretilir?

Dondurma üretimi denildiğinde, dondurmalar kendi aralarında iki grupta toplanmaktadır. Kimi dondurmanın içerisinde sütlü, kimi dondurmanın içerisinde ise meyveli hammadde bulunmaktadır. Bu yüzden dondurmalar ikiye ayrılmaktadır ve bunların üretimleri birbirlerinden çok olmasa da farklıdır.

Süt ile üretilen dondurmanın içerisinde; süt, salep, şeker, vanilya, yumurta, kakao ve benzeri gibi malzemeler kullanılmaktadır. Süt ile hazırlanan dondurmanın içerisinde bulunan malzemeler, meyve ile hazırlanan dondurmalara göre daha az malzemeye ihtiyaç duymaktadır.
Meyve ile hazırlanan dondurmalar için örnek verecek olursak, içerisinde; vişne, muz, kayısı, portakal gibi malzemeler kullanılır.
Dondurma üretiminde evde olduğu gibi ilk etapta meyveler kaynatılmaz. Çünkü meyveler kaynatıldığı zaman tadını kaybetmekle beraber içerisinde ki vitaminleri de kaybetmektedir.
Dondurma çeşitlerine göre ikiye ayrılıyordu ve birde üretimlerine göre kendi aralarında üç gruba ayrılmaktadır.

  1. El ile dondurma üretimi
  2. Gelişmiş makineler ile dondurma üretimi
  3. Dövme dondurma üretimi

Günümüzde en yaygın olarak gelişmiş makineler yani modern makineler ile üretilen dondurmalar bulunmaktadır. Bunun haricinde el usulü hazırlananlar ve dövme dondurmalar ülkemizin Maraş bölgesinde yaygındır.
El yapımı ile yapılan tüm besin gıdaları makinelerin ürettiği besin gıdalarına göre daha lezzetlidir. Durum böyle olunca, el ile yapılan dondurmalar daha çok tercih edilmektedir.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ