Dutun faydaları

Dutun faydaları

Dutun faydaları

Beyaz dut kan oluşturucu bir meyve olarak kabul edilir. Metabolizmanın normal hale düşmesine yardımcı olur. Hafıza güçlendirmeye, terletmeye ve idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Beyaz dut genellikle karaciğer ve kansızlık rahatsızlıkları çekenler için tavsiye edilir. Beyaz dut yapraklarından yapılan çayın bağışıklık güçlendirici bir etkisi bulunur.

Doğu ülkelerinde, hipertansiyon hastalıklarında ve bronşit rahatsızlığında sıklıkla kullanılır. Beyaz dut yapraklarından hazırlanan çay aynı zamanda ateş düşürür.

Siyah dutun meyvesinde ki demir miktarı %6,5'tir. Bu yüzden siyah dut genellikle demir eksikliği olan çocuklar için kullanılır. Siyah dutta, beyaz dut gibi kullanılabilir. Gürcüler genellikle siyah dutun meyvelerinin; ishal geçirici, idrar söktürücü olduğunu söylerler.

Dutun çayı günlük 100 gram kullanılması sonucu etkisini göstermektedir. Bronşit tedavilerinde dut yapraklarına ilave olarak dalların kabuğunu çıkartılarak dal eklemek çay hazırlamak çok daha etkilidir.

Bronşit tedavisi için dut çayı şu şekilde hazırlanmalıdır:

İlk olarak Dut ağacı dallarının kabuğu soyulur. Ardından soyulan dalın her bir yüzeyine bal sürülür. Hemen sonrasında dalın ilk önce bir yüzü daha sonra öteki yüzü kızartılır. Oluşan kabuksu doku ince ince doğranır. Doğranılan malzemeden yaklaşık 50 gram alınır ve üzerine 500 ml su ilave edilerek pişirilir. Pişirilen çayın yarısı buharlaştıktan sonra tüketim için uygundur. Bronşit için hazırlanan bu ilacın günlük tüketimi şu şekilde olmalıdır;

Bir yaşına kadar çocuklara: 5 gram.
Bir iki yaşında ki çocuklara: 10 gram.
İki üç yaşındaki çocuklara: 15 gram.
Üç dört yaşındaki çocuklara: 20 gram.
Beş yaş ve üzerinde ki çocuklara: 30 gram.

 

 

İlaç tüketimine başlanıldığında ilaç 5 ile 7 gün içerisinde etkisini gösterir ve bu süre içerisinde tedavi ederek hastalığı ortadan kaldırır.

5 10
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ