Elektrik nasıl üretilir?

Elektrik nasıl üretilir?

Bir yaşam içerisinde elektrik olmazsa olmaz olarak nitelendirilen güç kaynaklarından birisi olsa gerek.. Bir elektrik üretimi için maliyet oldukça düşüktür. Elektrik üretiminin maliyetinin düşük olmasına rağmen ödemediğimiz elektrik faturalarına baktığımızda oldukça üzücü olsa gerek.

Rüzgara elverişli yerlerde rüzgar pervaneleri sayesinde, yani rüzgar gücünden elektrik ederiz. Rüzgarın pervaneyi döndürmesi sonucunda elde edilen elektrik akımı, trafolarda gerekli önlemleri alındıktan sonra evlere gönderilir. Elektrik üretimi olarak, bisikletlerde kullanılan dinamolu ışıklar iyi bir örnektir. Pedal gücünüze, yani tekerleğin çevrilmesine bağlı olarak ışık yakılır. Bu gücü bir yerde depolamak mümkündür.

Birde bunların haricinde barajların yardımı ile üretilen elektrikler vardır. Bunların zahmeti diğerlerine göre oldukça fazladır. Baraj içerisinde suyun hareketlerine bağlı olarak, çarkların dönmesi sonucunda rüzgar güllerinde olduğu gibi elektrik üretimi gerçekleştirilir.

Bunların bir diğeri ise, güneş enerjisidir. Güneş enerjisi panellerinden yararlanarak elde edilen güç bir yerde toplanır ve ardından tüketiciye sunulur. Bu durumlara bakıldığı zaman elektrik üretiminin oldukça basit olduğu gözlemlenebilir.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ