Elişi tablo çalışması

Elişi tablo çalışması

Elişi tablo çalışması

Daha önceden verdiğimiz elişi çalışmalarına ek olarak bu sefer kendi hazırlamış olduğumuz şık bir tablo yapımını anlatacağız. Tablo görünüş bakımından göze hitap etmektedir ve yapımı oldukça kolaydır. İlk öncelikle tablo çalışmasında, tabloyu yapabilmek için bazı malzemeleri temin etmeniz gerekmektedir.

Elişi tablo çalışması için gerekli malzemeler;

İlk öncelikle bir tablo edinmeniz gerekmektedir. Ancak büyük boy bir tablo almanın maliyeti fazla olabilir. O yüzden tabloyu kendiniz yapacakmışsınız gibi malzemeleri listeleyeceğiz.

  • 50 cm (genişlik) 100cm (uzunluk) boylarında bir kontrplak
  • 2 adet 100 cm uzunluğunda çıta. Aynı şekilde tablonun üst kısmı için 50 cm uzunluğunda 2 adet çıta.

Eğer tabloyu kendiniz hazır olarak kullanacaksanız, yukarıda yazılı olan maddeleri almanıza gerek yoktur.

  • Daha önceden hazırlanmış olduğu renkleri içeren ya da kendi zevkinizi yansıtan pullar
  • Pulları yapıştırmanız için gerekli olan yapıştırıcı. Bali ya da uhu kullanabilirsiniz.
  • Karbon (kopya) kağıdı. Mümkün ise 3-4 adet.
  • Bant
  • Kurşun kalem
  • Desen kağıdı. (Çizim yeteneğiniz yok ise.)
  • Alüminyum folyo

İhtiyacımız olan malzemeleri temin ettikten sonra çalışmaya başlayabiliriz.

Tablo çerçevesinin yapımı

İlk önce aldığımız kontrplağı bir masa üzerine koyalım. Çıtaları kontrplağın kenarlarına yapıştıralım. Kontrplağın kenarlarını bali ya da uhu ile yapıştırmanız onu pek tutmayabilir. İyi bir yapıştırıcı için tutkal kullanabilir ya da ufak çiviler ile kenarlarını tutturabilirsiniz.

Desenimizi çizmeye başlayalım..

İlk öncelikle elde ettiğimiz kargon kağıtlarını bant yardımı ile birbirine yapıştırın. Kargon kağıdını kullanırken, kağıtların farklı yönlere kaymasını engelleyebilmek için bu adımı izlemenizde fayda vardır.
Ardından karbon kağıdını kontrplak üzerine yerleştirin. Kaymaması için bant ile karbon kağıdını yapıştırabilirsiniz.
Bu işlemi yaptıktan sonra elde ettiğiniz çiçek desenini karbon kağıdının üzerine koyun ve desenin kaymaması için tekrardan bant ile yapıştırın.
Kurşun kalem ile desen çizgileri üzerinden bastırarak çizmeye başlayın. Çizdiğiniz desen kontrplak üzerinde çıkmaya başlayacaktır.

Eğer siz ben desen falan çizemem çok uzun iş derseniz; temin ettiğiniz deseni kontrplak üzerine bali ile yapıştırarak doğrudan onun üzerinden işleme başlayabilirsiniz. Ancak öteki yolu izlemeniz daha kaliteli bir çalışma çıkartmanıza yardımcı olacaktır.

Pulları yapıştırmaya başlayalım..

Pulları yapıştırmaya başlarken mutlaka ama mutlaka etrafını yapıştırmayın. O kısmı en sona bırakın. İlk önce desen üzerine pulları yapıştırarak şeklin çıkmasını sağlayın. İlk etrafı yaparsanız desen karışabilir. O yüzden ilk deseni yapmaya başlamakta fayda var.

Eğer kullandığınız desen bir çiçek ise ve saksısı var ise; daha hoş görünmesi için saksı kısmında alüminyum folyo kullanacağız. Yazıda verdiğimiz resimde olduğu gibi folyo enbilgi.com kağıdını parça parça keserek saksı şeritlerine yatay ya da dikey olarak yapıştırın. Bu sizin tercihinize kalmış bir durum. Saksı kenarlarına gri, beyaz ya da kahverengi pul kullanarak kenarlarında şerit belirleyebilirsiniz. Saksı kısmını eğer güzel bir biçimde yapabildiyseniz geriye kalan tüm aşamalar çok daha kolay.

Çiçeklerimize can verelim :)

Çiçeklerimizin dal ve yaprak kısımlarını yeşil pul yapıştırarak hoş görünmesini sağlayabilirsiniz. Ama siz ben gerçekciyim diyorsanız dal kısımlarını kahverengi, yaprakları da yeşil renkli pul kullanarak yapabilirsiniz. :)
Çiçek kısımlarını isterseniz bizim yaptığımız gibi renk renk yaparak hoş görünmesini sağlayabilir ya da düz renkli pullar ile yapabilirsiniz.

Tüm hepsini tamamladıktan sonra bir sonraki adıma geçebiliriz.

Etrafı canlandıralım :)

Desenimizin daha şık görüntülenmesi için etrafa farklı renklerde pul yapıştırarak desenin ortaya daha güzel çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu aşama size biraz zor gelebilir ancak talimatları uygularsanız kolayca yapabilirsiniz.

Biz etrafı süslerken birbirine çok yakın renk gruplarını tercih ettik. Resimde gördüğünüz gibi ilk etapta aşağıdan koyu renkleri kullanmaya başladık ve yukarıya enbilgi.com çıktıkça açık tonlara geçerek parlaklık ve canlılık hissi verdik. Eğer sizin o kadar pulunuz yok ise düz renk ile süsleyebilirsiniz. Ancak göze güzel görünmesi için bizim yaptığımız gibi tonlama yapabilirsiniz.

Tablo çalışması Tablonun bitmiş hali yan tarafta ki gibidir. Üzerine tıklayarak büyük bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Sizlerde kendi hazırladığınız tabloları bize göndererek sitemizde ömür boyu sergilenmesini sağlayabilirsiniz ve hatıranız yaşamaya devam ederken diğer insanlara katkıda bulunmuş olursunuz :)

5 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ