Elmas nedir, nasıl üretilir?

Elmas nedir, nasıl üretilir?

Elmas nedir?

Elmas dünya üzerinde bulunan en sert ve en değerli taş niteliğini taşımaktadır. Elmas aslında saf bir karbon olarak nitelendirilmektedir ve karbon olduğunu ilk kez Fransız bir kimyacı; Lavoisier tarafından kanıtlanmıştır.Fransız kimyacı ilk olarak elması alarak yakmış ve yanma esnasında salgılanan gazın sadece karbondioksit olduğunu anlamıştır.

Elmaslar; kırmızı, pembe, mavi, sarı, kahverengi gibi değişik renklerde bulunabilmektedir. Kimya üzerinde formülü C olarak gösterilir. Günümüzde gerçek elmas ya da sentetik elmaslar yani yapma elmaslar bulunmaktadır.

Kanlı elmas neden denilir?

Afrika'nın bazı bölgelerinde iç savaş zamanında kendilerini finanse edebilmek amacını güderek satışını yaptıkları elmaslardır. Kanlı elmas dışında kirli elmas olarak da anlandırılmaktadır. İç savaş zamanlarında insanlara işkence uygulayarak elmasların zorla çıkartılmaları sağlanıyordu. Şuan günümüzde hala kanlı elmaslar bulunmaktadır.

Elmas nasıl üretilir?

Elmasların göz ile ayrımı oldukça zordur. Toprak içerisinde dağınık bölgelerde bulunur ve rastlanması oldukça güçtür.  Elmas üretilmekten çok oluşan değerli bir taştır. Yapılan araştırmalarda yer altında bulunan magma etkisi sayesinde oluştuğu saptanmıştır. Bu değerli taşı bulabilmek için yer altının yaklaşık 200 metre altına inmek gerekir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ