Eski insanlar nasıl yaşardı?

Eski insanlar nasıl yaşardı?

Eski insanlar nasıl yaşardı?

Eskiden insanlar, bizim yaşadığımız gibi duvarlarla çevrili binalar yerine dağ oyuklarında oluşan çukurlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışırlardı. Çoğu kişi oluşan oyuklarda yaşamını sürdürürken kimi kişiler ise buldukları mağaralarda hayatlarını sürdürmeye çalışırdı. Eski insanlar ilk olarak mağara ile karşılaştıkları zamanlarda oyuk gibi gün geçirmelik yer arayışlarını bir kenara bırakarak mağara arayış içerisine girmişlerdi.

Mağaralarda yaşarken yaşam onlar için oldukça zordu. Mağaraya giriş çıkışları emekleyerek, eğilerek yapıyorlardı ve sık sık mağara içerisinde tavan çökmesi gibi sorunlarla sık sık karşılaşıyorlardı. Bu yüzden hayatlarını yeni bir mağara yani yeni bir kalacak yer arayarak geçiriyorlardı.

Bunların yanı sıra zaman ilerledikçe eski insanlar mağaraları kendi evleri gibi benimseyerek sürekli mağara içerisinde hayatlarını sürdürmeye başladılar. Kendi mağaralarında kendi aileleri ile birlikte yaşamlarını sürdürdüler.

Mağara içerisinde ufak çocukların yerde yatmalarını engellemek için değişik malzemeler ile ufak çocuklar için yataklar hazırladılar. Elde ettikleri mızrakları kullanarak mağaralarını güzelleştirmeye çalıştılar.

Mağara içerisinde yaşamlarını sürdürürken sık sık çökme sorunları yaşadıkları için kendi evlerini yapmaya başladılar. Ev yapabilmek için tek aradıkları şey bir duvardı.

Genel olarak bir çoğunluğu kayaların arasında oluşan oyukların içerisinde yaşamlarını sürdürüyorlardı ve oyukların içerisinde hayatlarını sürdürürken kendilerini korumak amaçlı çalılardan birer çatı yapıyorlardı.

Bu şekilde ev yapımı ilk olarak Fransa'da bulunmuştur ve çoğu insanlar bu yapıtları "Şeytan Ocağı" ismini vermiştir. Bu oyuklarda ısınmak oldukça zor olduğu için, buralarda sadece şeytanın ısınabileceğini dile getirmişlerdir ve bu yüzden günümüzde şeytan ocağı ismi ile tabir edilmektedir.

Eskiden insanların ev yaşantıları bu şekilde ilerlemiştir ve şuan günümüzde betonlardan evler binalar inşa edilmeye başlanmıştır. Günümüzde hemen hemen her gün yeni icatlar, yeni buluşlar bulunmakta.

Lakin günümüzde bulunan bütün icatlar genel kategoride incelendiğinde, buluşların sadece %1'lik bir oranının kullanıldığı çok dikkat çekmektedir. Oysaki eski insanların buldukları bütün her şey günümüzde geliştirilmiş bir şekilde kullanılmaktadır.

4.5 187
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ