Evde manikür yapımı

Evde manikür yapımı

Evde manikür yapımı

Manikürlü ellerin güzelliği yadsınamaz. Çoğu zaman maniküre vakit ayrılamasa da el güzelliğinin önemli bir parçası olduğunu hepimiz biliriz.

Çoğu kadın gerek hijyenik gerek maddi açıdan güzellik salonları veya kuaförlerde bu işlemi yaptırmaktansa kendileri yapmayı tercih ederler. Bu nedenle biz de size evde manikür yapmanın inceliklerini anlatacağız.

1. Tırnak etlerinin geriye itilmesi için öncelikle tahta çubuklara sahip olmamız gereklidir. Tırnak etleri geriye itilmeden önce bir kütikül giderici malzeme kullanılması iyi olacaktır. Kütikül giderici ürünler kozmetik mağazalarda bulunabilmektedir. Bu ürünü kullandıktan sonra tahta çubuk yardımıyla tırnak etleri nazikçe geriye itilmelidir.

2. Daha sonra tırnaklar kaliteli bir törpüyle tek yöne doğru törpülenmelidir. Burada önemli husus törpünün testere gibi kullanılmaması yani tek yöne doğru tırnağa sürülmesidir. Sonra eski bir çoraba tırnaklar sürtülerek takılma var mı diye kontrol edilmeli, var ise tırnaktaki bu çıkıntılar hafifçe törpülenmelidir.

3. Bu işlemi de yaptıktan sonra bir kaba sıcak su konulmalı, bu suyun içine yarım limon bir tatlı kaşığı da zeytinyağı (badem yağı veya gliserin de koyabilirsiniz) koyduktan sonra sıcaklığı kontrol edilerek eller bu suyun içerisinde 10- 15 dk bekletilmelidir.

4. Kütikül giderici ürün tırnaklara sürüldükten sonra çok dikkatli bir şekilde tırnak eti makası ile kütiküller nazikçe kesilmelidir. Bu işlemi yaparken derin kesmemeye çok dikkat ediniz.

5. Eğer tırnakta cila kalıntıları varsa bunlar asetonlu pamukla yavaşça çıkarılmalıdır. Çıkardıktan sonra tırnaklara badem veya zeytinyağı ile masaj yapınız.

6. Son olarak eğer tırnaklar renklendirilmek isteniyorsa oje sürülebilir. Oje sürerken tırnağınızın ortasından başlayarak seri bir şekilde orta ve kenarlar olmak üzere üç hamlede ojeyi sürmelisiniz. Bu şekilde ojeniz daha homojen dağılacak çirkin, çizgili görüntüler oluşmayacaktır.

5 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ