Evde saç boyama

Evde saç boyama

Evde Saç Nasıl Boyanır ?

Ekonomik olması sebebiyle evde saç boyamak sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Ancak saç boyanırken dikkatli olunması gerekir. Aksi halde boya saçlarınıza zarar verebilir.
Eğer kozmetik saç boyaları kullanmak istemiyorsanız saçlarınıza bitkilerden faydalanarak doğal saç boyası da yapabilirsiniz. Bunun için doğal saç boyası tariflerinden faydalanabilirsiniz.

Evde saç boyamak yeni başlayanlar için oldukça sıkıntılı olabilmektedir. Boyayı eşit miktarda saça uygulayamama sonucu saç renginde tutarsızlıklar oluşur. Saçı boyamaya başlamadan önce boyadan korunmak için ellere eldiven giyilmeli, eski bir kıyafete işe başlanmalıdır. Saç diplerine yakın yerlere de boya bulaşmaması için vazelin veya krem sürülmelidir. Bu yöntem saç çizgisine bulaşan boyaların deriye işlemesini engelleyecektir. Yalnız krem veya vazelini sürerken saçlara değdirmemeye özen gösterilmelidir.

Evde İlk Defa Saç Boyayacak Olanlar;

Boyanmış saçSaç boyası 48 saat önceden bileğin iç kısmına az miktarda sürülmeli ve bu süreçte herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşılırsa boya yapılmamalıdır.
Boyaya başlamadan önce eski bir kıyafet giyilmeli ve boyun boyadan korumak için havlu veya poşetle sarılmalıdır.
Boya kutusundan çıkan eldivenler boyama sırasında mutlaka giyilmiş olmalıdır.
Eğer saç boyası cilde bulaştıysa çıkması için anında sabun veya şampuanla temizlenmelidir.
Boya kutusunun üzerinde yazan talimatlara ve bekleme süresine mutlaka uymalısınız.
Saçların arka kısımlarını boyamak oldukça güç olduğundan birisinden yardım almanız yararınıza olacaktır.

Evde Saç Boyama

Evde saç rengi tutturmak oldukça güç olmaktadır. İstediğiniz rengi kendi saç renginiz doğrultusunda seçerek elde edebilirsiniz. Ancak yine de evde kendiniz saç boyayacaksanız en ideali beyazları kapatmak amacıyla, saç renginizde veya bir iki ton farklı renkte boya kullanmaktır. Evde yapılan uygulamalarda koyu saçtan açık renk sarılara veya açık sarıdan siyah gibi oldukça aykırı renklere geçmek zor olduğu gibi risklidir. Saçlarınız çok yıpranmakla beraber yanabilir. Ayrıca sonuçlar istediğiniz gibi olmayabilir.

Saçlarınızın Durumunu Değerlendirin

Saç telleri ne kadar sağlıklıysa sonuç o kadar iyi olacaktır. Eğer saçlarınızda yıpranma mevcutsa boyamadan önceki zaman diliminde saçlarınıza hindistan cevizi yağı, susam yağı vb yağlarla bakım yaparak güçlendirin.
Saçlarınızda fazla kırık ve kuruluk varsa boyamadan önce biraz kestirmeniz ve yağlı bakımlarla güçlendirip sonra boyamanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Renk Seçimi

Renkli saçlar

Saç boyanızı seçerken cilt renginizin alt tonunu bilmeniz çok daha güzel sonuçlar almanızı sağlar. Ten renginiz sarımsı- buğday tonlarında ise sıcak sarı tonları, kızıl, kestane, bakır tonlarındaki saç renkleri sizin için uygundur. Ten renginiz beyaz ve pembe tonluysa küllü renkler ve bej tonları size yakışacaktır.

Boyama Yöntemine Karar Verin

Boyama işlemine yarı kalıcı veya duşta çıkan boyalarla başlayabilirsiniz. Bu ürünler daha hafif yapıda olup, saçları kalıcı boyalar kadar yormazlar. Bu sayede saç renginizde beklenmeyen değişimlerden daha kolay biçimde kurtulursunuz.
Kalıcı boyaysa tercihiniz, akıp damlamayan kremsi yapıdakı boyalardan faydalanabilirsiniz.

Boyama İşlemine Hazırlık

Boyamaya başlamadan önce boya kutusunda yazan uyarıları dikkatle okuyup, yazanlara uymanız oldukça önemlidir.

Saç Rengi Nasıl Korunur ?

Saçınızı boyayıp şekil verdikten sonra, elde ettiğiniz rengi korumak isteyeceksiniz. Saç renginizi uzun süre muhafaza etmek için güneş ve klordan uzak durun, saç kurutma makinesi, fön ve maşa gibi sıcaklığı çok yayın aletleri fazla kullanmaktan kaçının. Bunlar hem rengin atmasına, hem de saçın yıpranmasına neden olurlar. Saçınızı parlak ve nemli tutmak için, özellikle boyalı saçlar için üretilmiş şampuan, saç kremi ve bakım ürünlerini uygulayın.

Saç boyası korumaSaçlarınızı boyadıktan sonra rengin kalıcılığını uzun süre korumak istiyorsanız güneşten, fön makinesi ve ısıyla çalışan şekillendiricilerden, klor ve deniz suyundan saçlarınızı korumalısınız. Bu faktörler saç renginizin solmasına sebep olduğu gibi saçları yıpratır. Şampuan, saç kremi ve saç bakım ürünlerinizi boyalı saçlar için üretilmiş olanlardan tercih etmeniz rengin kalıcılığını arttıracaktır. Bu tarz ürünler çoğunlukla UV ışınlarına karşı koruyucu olmaktadır.

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

  • Saç boyasını kullanmadan önce bilek içinde alerji testini mutlaka uygulayın. Kızarıklık, yanma vb olumsuz etkiler yoksa saçlarınızı boyamaya başlayabilirsiniz. Eğer öyle bir durumla karşılaştıysanız kesinlikle boyayı kullanmayın ve bir uzmana danışın.
  • Saç boyasında yazan talimatlara ve bekleme süresine muhakkak uyun.
  • Boyaya başlamadan önce gereken tüm malzemeleri yanınıza alın.
  • Boyanın elbiselerinize değme ihtimaline karşın eski bir kıyafet giyip, boynunuza eski bir kıyafet, havlu veya boşet sararak işe başlayın.
  • Saç boyası saç diplerine yakın yerlere, yüzünüze değerek iz yapabilir. Engellemek için bu bölgelere vazelin sürün. Bu sayede saç boyası o bölgelere değse de kolayca çıkar.Boyalı ve bakımlı saçlar
  • Boya yaparken elinizde mutlaka eldiven olmalıdır. Boya, böylece ellere zarar vermemiş ve elleri boyamamış olur.
  • Saçlarınızdaki boyayı dağıtmak için kullandığınız tarak geniş dişli olmalıdır.
  • Eğer saç boyası cildinize bulaştıysa anında ıslak mendil veya sampuan damlatılmış pamukla silmelisiniz.

Evde Saç Boyarken Kaçınmanız Gerekenler

  • Saçlarınız koyu renkliyse açıcı veya renk sarartıcı maddeler kullanmaktan kaçının. Aksi durumda saçlar turuncuya döner.
  • Cereyan alan ve ateş olan bir ortamda saç boyama işleminden kesinlikle kaçının.

Kozmetik Saç Boyalarının Özellikleri

Saç boyaları saç derisinde hafif kaşıntı yapabilir. Bunun sebebi boyalarda bulunan kimyasallardır. Saçları çok sık boyatmak saçlarda yıpranmaya sebebiyet verir. Bu sebeple uzun aralıklarla saç boyamakta fayda vardır. Özellikle renkten renge geçişler saçları oldukça yıpratır. Saç boyamaya ne kadar geç yaşta başlanırsa o kadar yıpranmalarla geç karşılaşılır.

Boya renkleri markadan markaya farklılık gösterebilir. Örneğin X markasının siyah rengi, Y markasının siyah renginden daha koyu olabilmektedir. Bu sebeple beğendiğiniz rengi devamlı aynı markadan almak daha doğru olacaktır.

Boyanın yıpratıcı etkisinden kaçınmak isteyenler saçlarını kınayla da boyayabilir. Ancak kınada renk seçeneği olmaması sebebiyle boya daha cazip olmaktadır. Boyanın zararlı etkilerini en aza indirgemek için saç bakımlarınızı ihmal etmemelisiniz.

5 9
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ