Evinizdeki orman bonsailer

Evinizdeki orman bonsailer

Evinizdeki orman bonsailer

Asya kesimlerinde 10 asır boyunca bilinen bonsai bitkileri yani minyatür saksı ağaçları Avrupa bölgelerinde yüzyıllarca süren bir geçmişi sahiptir. Yeşile, doğaya ve ağaca meraklı olanların ev ve bahçelerini süsleyen bu minyatür ağaçlar çok dekoratif. İki cins olan bonsailerin bir bölümü ev için ağaçları, bir bölümü ise bahçede yetişiyor. Renk ve şekil olarak çok dekoratif olan bu ağaçların bazılarının kokusu ise inanılmaz güzellikte. Ülkemizde de son yıllarda oldukça moda olan bu sevimli ağaçlar, büyük seralarda kolayca alıcı buluyor.

Ficus miniature - Küçük incirFicus Miniature (Küçük İncir)

Kıvrımlı kökü ve çok sayıdaki dalları ile küçük incir ev ortamına en rahat adapte olabilen çiçekler arasında yer alır. Yaprakları gövdesine sıkıca bağlıdır. Aydınlık ama güneş ışınlarını direkt almayan bir yerde bulundurulmalıdır. Minimum 13 derece ısıya dayanır. Çiçeğe verilen suyun yaprak ve kök fazlalığından dolayı çabuk emileceğine dikkat edilmesi gerekir. Bu arada kırmızböceği de çiçek için tehlikelidir.

Sublime Floraison - Soylu ÇiçekSublime Floraison (Soylu Çiçek)

Bonsainin bu türü nisan ayı başlarında nefis kokan erguvan rengi çiçekler açar. Bahçe ağacıdır. Her türlü soğuğa dayanıklıdır. Loş yerleri sever. Arı suyla sulanmalıdır. Bu nedenle yağmur suyu bu güzel ağaç için çok önem taşır. Ev içinde yaşamaz.

Pin Japonais (Japon Çamı)Pin Japonais - Japon Çamı

Mavimtırak olan bu çamın ana gövdesi koyu gri, dallarıysa kahverengidir. Bol ışık sever. İğnelerinin kısa olmasını isterseniz, direkt güneş alan yere koymanız gerekir. Anormal sıcak ve anormal soğuktan korunmalıdır. Baharda yeni çıkan yapraklarının 2/3'sine budamanız gerekir. 2 yılda bir kış sonunda budanmalıdır.

Buisson Ardent - Kızgın ÇalılıkBuisson Ardent (Kızgın çalılık)

Çok dayanıklı ve kalın gövdeli bir bitkidir. Ana dalın üzerinde çok sayıda turuncu meyveleri bulunur. Yaz sıcağının en yoğun olduğu dönemler hariç bol güneş ışığına ihtiyaç vardır. Kış aylarında minimum -3 dereceye dayanabilir. Bu bitkiyi özellikle bakterilerden uzak tutmaya çalışmak gerekir. Ayrıca toprağı da devamlı nemli tutulmalıdır.

Pommes Cerise (Kiraz)Pompes Cerise - Kiraz

İlkbahar dönemlerinde beyaz çiçekler arasında küçük pembe renkli meyveler oluşur. Eylül ayında ise bu küçük “elmalar” bir kiraz büyüklüğüne erişir ve kızarır. Yapraklarının döküldüğü döneme kadar bu meyveler de dayanabilir. Çok miktarda güneş ışığına ihtiyacı vardır. Soğuğa da oldukça dayanıklıdır. Toprağın devamlı nemli tutulması gerekir.

Le Chinois Blanc - Beyaz ÇinliLe Chinois Blanc (Beyaz Çinli)

Adını yaz aylarında açtığı beyaz çiçeklerden alır. Ev içi ağacıdır. Yazın direkt güneş ışığından uzak, kışın da güneşi direkt alan yerlerde bulundurulması gerekir. Cereyan alan yerler ağacın bozulmasına neden olur, hafif nemi sever. 10-12 derecelik ısı idealdir.

L'art Du Contrast (Zıtlık Sanatı)Lar't Du Contrast - Zıtlık Sanatı

Çok güzel bir Asya kökenli bitkidir. Çok hoş bir kök görünümüne sahiptir. Küçük yaprakları dallara sıkıca bağlıdır. İlkbahar döneminde hoş kokulu ve görünümlü çiçekler açar. İyi ışık alan bir pencerenin önünde durabilir. Ancak ışınlarla direkt temas halinde olmaması gerekir. Kış döneminde minumum 17 derece ısıya dayanır.

Gracile Florifere - Narin ve ÇiçekliGracile Florifere (Narin ve Çiçekli)

Belirli dönemlerde açtığı çiçeklerinin hoş bir kokusu vardır. Çok sayıdaki köklerinden gelişerek çıkan dalları kalındır. Bu çiçeği değerli yapan dallarını sıkı bağlı olan yaprakları ve ona hoş bir görünüm kazandıran çiçekleridir. Aydınlık bir mekanda tutulmalıdır. Ancak asla güneş ışınlarıyla direkt temas halinde olmamalıdır. Kış aylarında minimum 12-14 derece ısıya dayanıklıdır. Bu türün bahçede bulundurulmasında hiç bir sakınca yoktur. Ancak ısının önemi hiçbir zaman gözardı edilmemelidir.

Lila Des İndes (Hint Leylağı)Lila Des Indes - Hint leylağı

Bütün özelliği gövdesinin yaşlı görüntüsündedir. Güneş alan bir salonda bulundurulmalıdır. Kışın en çok 5-8 dereceye dayanabilir. Kışın az su verilmelidir.

En Direct Du Japon (Japon Çiçeği)

Yapraklarının ilginç rengi sayesinde değer kazanır. Yapraklarını haziran ayına doğru dökülmeye başlar. Gölgede tutulması gerekmektedir. Minimum -3 dereceye dayanmaktadır. Bu bitkinin çok geniş bir saksıda tutulması gerekir. Sulaması da büyük özen ister.

5 8
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ