Fezleke nedir?

Fezleke ülkemizde en yaygın olarak kullanılan kelimelerden biridir. Fezleke nedir ve fezleke nerelerde kullanılır sorusuna yanıt olarak mahkemeleri verebiliriz. Fezleke nedir yazısında..

Fezleke nedir?

Fezleke nedir?

Fezleke kelimesi, Arapça kökenli bir kelimedir. Bu kelimenin anlamını farkı açılardan açıklayabiliriz. İlk olarak, eskimiş bir olaya bağlı olan özet adı verilebilir. Onun haricinde mahkemelerde sağlanılan kararın özetine fezleke denilir. Bunların haricinde osmanlı zamanlarında sadrazamın isteklerini içeren özet yazılara fezleke ismi veriliyordu.

Fezleke en yaygın olarak mahkemelerde kullanılmaktadır. Fezleke mahkeme dışında bütün konularda kullanılabilir. Günlük yaşantıda oluşan olayları kısa anlatım şekli ile kaleme alınmasına ya da anlatılmasına da fezleke ismi verilmektedir.

Fezleke kelimesinin sözlükteki anlamı

  • Hukuk tahkikat evrakı,
  • Herhangi bir şeyin özeti, hülasa.
  • Sonuçlanan olayda ki verilen kararların kısa anlatım biçimi ile yazmılması.

Fezleke kelimesinin sözlükteki anlamı, yukarıda olduğu şekilde ifade edilir.

Aynı zamanda özet anlamına gelen bu kelimenin, ticari terimler sözlüğü içerisinde de özet anlamına gelmektedir. Hukuki açıdan yapılan soruşturmalar, verilen ifadeler, enbilgi.com bulunan kanıtların açıklanması, tanıkların beyanlarının özetlenmiş hallerini ifade edebilen kısa raporlar için kullanılan bir terimdir.

Fezleke kelimesinin anlamı kısaca, özet demektir. Özet kelimesi ise, herhangi bir olayın, yazılı anlatım ya da sözlü anlatım olarak, olayı en sade, en kısa şekilde anlatılmasına, aktarılmasına denilir.

Fezleke en yaygın olarak hukuk dilinde kullanılmakta olan bir kavramdır. Fezleke de asıl önemli olan; anlatılması istenilenin kısa, öz ve ayrıntılı bir şekilde anlatılmasıdır.

Fezleke yazılırken ortada bir suç mevcutsa; suç unsuru, suçun yaşandığı yer, tarihi, saati ve suça ait tüm deliller eksiksiz ve yalın şekilde anlatılır. Anlatım sonucu kafalarda soru işareti bırakmasının önüne geçilir. Şüpheli kişi var ise, şüpheli kişilerin tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurulur.

Eğer ki hakkında fezleke düzenlenen birisi mevcut ise, soruşturulması ya da ceza alması gereken bir durum içeriyorsa, söz konusu olan kişi ya da kişiler yargı önüne çıkartılarak gereğinin yapılması sağlanır.

Fezleke kelimesi ülkemizde güncel olarak kullanılan bir kelimedir. Fezleke nedir yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz ve fezleke nedir hakkında ki tüm sorularınızı aşağıda yer alan yorum alanı aracılığı ile sağlayabilirsiniz.

5 4
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ