Fırında makarna nasıl yapılır?

Fırında makarna nasıl yapılır?

Fırında makarna yapabilmek için gerekli malzemeler;

  • Bir paket makarna (haşlamanız gerekmektedir).
  • Rendelenmiş, iki su bardağı dolusu kaşar peynir.
  • Rendelenmiş, bir su bardağı dolusu beyaz peynir.
  • Yağ olarak; iki yemek kaşığı margarin.
  • İki yemek kaşığı dolusu un.
  • İki su bardağı dolusu süt.

Hatırlatmak gerekirse, fırında makarna yapabilmek için, fırında makarna satın almanız ve bu makarnayı haşlamanız gerekmektedir.

Makarna nasıl haşlanmalı?

Normal makarna yapımında olduğu gibi, bir tencere içerisinde su kaynatın. Ardından kaynayan su içerisine çok az sıvı yağ ekleyin. İsterseniz içerisine tuz eklemesi yapabilirsiniz. Ardından makarnaları kırmadan tencere içerisine yerleştirin. Makarnanın üst kısımları dışarıda kalmış olabilir. Endişelenmeyin. Makarna olmaya başladıkça dışarıda kalan kısımlar suyun içerisine gidecektir. Bu şekilde yaklaşık on dakika kadar pişirin. Pişme işlemi tamamlandıktan sonra suyunu süzebilirsiniz. Süzme işleminden sonra, normal makarnalarda olduğu gibi soğuk sudan geçirmenize gerek yoktur.

Fırında makarna için beşamel sos nasıl yapılır?

İlk öncelikle sos tencerenizi dışarı çıkartın ve içerisine iki yemek kaşığı margarin ekleyin. Margarinin erimesi için kısık ateşte ocağa koyunuz ve hafif bir şekilde karıştırın. Margarinimiz eridikten sonra içerisine unumuzu ilave edelim ve unu kavrulana dek karıştıralım. Un kavrulduktan sonra üzerine önceden hazırladığımız sütü içerisine dökelim ve karıştırmaya devam edelim. Hazırladığınız sos puding kıvamına gelene dek karıştırmaya devam edin.

Fırında makarna nasıl pişirilir?

Daha önceden hazırlamış olduğumuz beşamel sosunu, haşlanan fırında makarnanın içerisine ekleyin. Ardından tencerenin içerisine, hazırladığımız beyaz peyniri ekleyelim. Haşlanmış fırında makarnanın içerisine ekledikten sonra hepsini güzelce karıştırın ve karıştırdıktan sonra bir fırın tepsisinin üzerine hepsini yayın. Spatula ile kolayca yayabilirsiniz. Son olarak tepsinin üzerine, rendelenmiş kaşar peynirlerini ilave ederek spatula ile düzlüğe kavuşturun. Hazırladığımız fırında makarnayı, fırına koyarak, 15 - 20 dakika kadar kızarıncaya dek pişirmelisiniz. Makarnayı fırından aldıktan sonra 5 dakika kadar bekleterek servis yapabilirsiniz.

2 1
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ