Fitness nedir?

Fitness nedir?

Fitness nedir?

Fitness sağlıklı olmak, formda olmak anlamlarını içinde barındıran birçok egzersize dayalı bir spordur. Fitness, ”fit” olmak anlamına da gelmekte olup, spor ve egzersiz yapma temeline dayanır.

Fitness, ister aletli, isterse aletsiz olarak vücut kaslarını teker teker veya gruplar şeklinde çalıştırmak için yapılan egzersizlerin tümüdür.

Spor ve egzersiz yaparak kas ve kemik yapısı sağlamlaştırılır. Organlar gerektiği gibi çalışır ve hastalıklara karşı dirençli olunur.

Spor dallarının hemen hemen hepsinde kullanılan egzersiz yöntemleri fitness çalışmalarının içinde görülür. Fiziksel olarak vücudun güçlendirilmesine dayanan fitness çalışmaları, kişilerin tercihlerine göre değişik mekanlarda, değişik yöntemlerle yapılabilir. Fitness sadece sağlıklı ve estetik bir vücuda sahip olmak içindir. Belirli kalıp ve hedefleri olmadığından her yaştaki insana uygundur.

Vücut geliştirme “body building” ile karıştırılmamalıdır. Vücut geliştirmenin amacı kasları kütle ve hacim olarak geliştirmektir. Fitness yapmanın amacı ise sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmaktır.

Fitness yapmanın temel amacı sağlık kazanmak enbilgi.com olduğundan kas gruplarına yönelik hareketlerin yanında pedal çevirme, kürek çekme, hızı tempoda yürüyüş ve koşma gibi “kardiyovasküler” egzezrsizler de yapılmalıdır.

Fitness çalışmalarında rahat spor kıyafetler giyilmeli, uzman eğitmenlerin vereceği antrenman programına uyulmalıdır. Bu sporda başarıya ulaşmak için antrenmanın yanında düzenli hayat sürdürmeye ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Vücuda zararlı maddelerden uzak durulmalıdır.

Fitness yapmanın faydaları

  • Fitness vücutta endorfin, östrojen veya testesteron hormonu salgılanmasını arttırır.
  • Fittness sayesinde kişi kendini psikolojik olarak iyi ve zinde hisseder.
  • Vücudun forma girmesini sağlar. Bu da kişinin özgüvenini arttırır. Aynı zamanda kişinin sosyal alanlarda kendini daha iyi ifade etmesini sağlar.
  • Fitness metabolizmayı hızlandırır. enbilgi.com Vücuttaki yağ oranı azalır, kaslar sıkılaşır fit bir görünüm oluşur.
  • Kalp ve damar sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Nefes almayı düzenler, stresten uzaklaştırır, iyi bir uyku düzeni oluşturur.
  • Daha sağlıklı ve hızlı düşünmeyi sağlar.
  • Kalori harcamayı ve vücudun enerji sistemini düzenlediği için şeker hastalarına da önerilir. Ancak bu durumlarda doktorun onaylayacağı antrenman programıyla çalışılması en doğrusudur.
5 9
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ