Gastrit nedir, belirtileri nelerdir?

Gastrit nedir, belirtileri nelerdir?

Gastrit, mide mukozasının iltihaplanmasıdır. Günümüzde erişkin insanlarda görülmek üzere oldukça yaygındır.

Ülsere nazaran daha yüzeysel bir travma vardır. İlerledikçe derinleşip ülsere dönüşebilir. Bu nedenle erken tedavisi oldukça önemli olmaktadır. Doktor tarafından uygun görülen antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilir.

Gastritin nedenleri

Gastrite neden olan en önemli etkenlerin arasında, H. pylori adında bir bakterinin oluşturduğu enfeksiyon vardır. Oldukça sık rastlanan bu bakteri çocukluk döneminden itibaren vücuda alınıp yıllarca vücutta barındığı düşünülmektedir.

Ayrıca kötü beslenme alışkanlıkları da birçok mide rahatsızlığının yanında gastritin de nedenlerindendir.

Çok fazla alkol tüketimi, mideyi tahriş edebilen ilaçların mide koruyucusu kullanmadan alımı, aşırı acı ve yağlı besinler tüketmek de bu nedenler arasında sayılabilir.

Sigara kullanmak da mide asidini arttıracağı için gastrite sebebiyet verebilir. Mide asidinin artması gastrite neden olmaktadır.

Gastritin en önemli sebeplerinden biri de strestir. Fazla stres mide asidini arttırarak gastrite neden olabilmektedir.

Gastritin belirtileri

Gastrit kronik veya akut olabilir. Kronik gastrit fazla belirti vermeden seyredebilir. Mide de ağrı, bulantı hatta kusma görülebilir. Geğirme, şişkinlik, iştahın azalması gibi belirtiler verebilir.

Akut gastritte mide de; baskı, ağrı, yanma meydana gelebilir. Herhangi mideyi tahriş eden bir eylem sonucu (alkol almak, bazı ilaçlar) mide de oluşan yaralar kanayabilir ve bu da mide asidiyle birleşerek kanlı kusma oluşabilir. Akut gastritin ağırlaştığı durumlarda melena denilen siyah renkli, kötü kokulu, cıvık dışkılama gözükebilir.

Gastrit tanısını gastroenterelog veya dahiliye (iç hastalıkları) uzmanı koyabilir. Tanı sonucunda doktor özellikle genç hastalar için mide asidini azaltıcı ilaçlar verecektir.
İleriki yaşlarda bu tanı endoskopi yöntemiyle konulmaktadır. Endoskopi yöntemi, mideye ucunda kamera olan bir boruyla bakılıp tanı konulması şeklinde uygulanır..

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ