Gebelik hesapla

Son aybaşının birinci gününü seçin

0. hafta

Bu gün adetin başladı.


1. hafta

Hamileliğin başlangıcı olarak ifade edilir. Son adet gününün ilk günü şeklinde hesaplanır. Yani esasında hamileliğinizin ilk iki haftasında henüz hamilelik gerçekleşmemişir.


2. hafta

Kadınlar genellikle aybaşı arasındaki dönemin ortasında hamile kalır. 14. gününde.


3. hafta

Döllenmeden bir kaç gün sonra rahim iç duvarına embriyolar eklenmeye başlar. Bu dönem hamile kaldığınızı kesinleştirir.


4. hafta

Bu dönemde bebeğiniz ana rahmine doğru yol almaya başlar. Eğer bu dönem içerisinde hamilelik testi yaptırırsanız olumlu sonuç alabilirsiniz.


5. hafta

Beğenizin sonunda ana rahmine ulaştığını ifade eder. Bebeğiniz henüz zeytin çekirdeği (3mm) boyunda ancak kalbi, ciğerleri, midesi oluşmaya başladı bile.


6. hafta

6. hafta bulantı, kusma ve yorgunluk belirtilerini görebilirsiniz. Bu belirtiler hamileliğin ilk belirtileridir ve normal olarak kabul edilir. Siz hamileliğin belirtilerini yaşarken bebeğiniz gelişmeye başlıyor ve burnu, gözleri, kulakları ve çenesi belirgin bir hal almaya başlıyor. Ortalama olarak bebeğiniz 5mm boyuna ulaştı.


7. hafta

Bebeğinizin beyninin gelişmeye başladığı dönem olarak kabul edilir. Bebeğin beyni gelişirken bir yandan da bacakları ve kolları oluşmaya başlıyor. Bebeğinizin ortalama boyu 1.2cm.


8. hafta

Siz hissedemeseniz dahi bebeğinizin ilk hareketlenmelerinin başladığı dönem olarak kabul edilir. Kolarını ve bacaklarını oynatarak hareket etmeye çalışır. Bebeğinizin ortalama boyu 1.6cm.


9. hafta

Embriyo dönemini geride bırakarak hamileliğinizin üçüncü ayına ulaştınız. Bebeğiniz şuanda bir fetüs! Bebeğinizin yüz hatları belirginleşerek ufak bir insana benzemeye başlıyor. Bebeğinizin boyu ortalama 2.3cm ve ortalama ağırlığı 2 gram.


10. hafta

Ultrason cihazlarına girildiğinde bebeğinizin kalp atışlarını duyabileceğiniz bir haftadasınız. Bebeğinizin sürekli büyümeye devam ediyor. Ortalama boyu 3 cm ve ağırlığı 4 grama ulaştı bile.


11. hafta

Bu hafta yaşamış olduğunuz bulantı, kusma gibi durumlar azalmaya başlar. Bunların azalmasıyla beraber kabızlık yada mide ekşimesi gibi sorunlarla karşılabilirsiniz. Bebeğinizin ise bu dönemde diyaframı gelişmeye başlar ve ufak ufak hıçkırmaya başlar. Bebeğinizin ortalama boyu 4cm ve ağırlığı 7 gram.


12. hafta

Bu hafta hamileliğinizin ilk trimester dönemi yani ilk 3 aylık dönemi tamamlanıyor. Bulantı ve kusma gibi belirtiler tamamen yok olmaya başlıyor ve rahat hissetmeye başlıyorsunuz. Bebeğinizin boyu ortalama 5.4cm boyunda ve ağırlığı ise 1.4 gram.


13. hafta

13. haftaya ulaştınız ve düşük yapma ihtimaliniz oldukça azalıyor ve karnınız hafifçe belirginleşmeye başlıyor. Çevrenizdekilere hamile olduğunuzu anlatmak için düşük riskini atlatmayı beklediyseniz artık mutlu haberleri verebilirsiniz. Bebeğinizin ortalama boyu 7.4cm ve ağırlığı 23 gram.


14. hafta

Artık bulantılarınız kesildi. Bulantının kesilmesiyle beraber iştah artışlarınız çoğalmaya başladı. Bu süreçte canınız ara sıra dondurma çekebilir fakat bebeğiniz için sağlıklı ve besleyici gıdalar tercih etmelisiniz. Bebeğinizin ortalama boyu 8.7cm ve ağırlığı 43 gram.


15. hafta

Bebeğinizin eklemlerinin hareket etmeye başladığı dönem olarak kabul edilir. Ancak bebeğiniz çok küçük olduğu için onun hareketlerini henüz hissedemiyorsunuz. Bebeğinizin eklem hareketlerinin başlamasıyla beraber sizinde daha enerjik hissettiğiniz bir döneme ulaşıyorsunuz. Üstelik bu hafta libidonuzun yükselmeye başladığı bir hafta. Bebeğinizin ortalama boyu 10 cm ve ağırlığı 70 gram.


16. hafta

Eşlerinizin merakla beklediği o haftaya geldiniz. Ultrasona girerek bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilir ve onun için ufaktan alışverişe başlayabilirsiniz. Bebeğinizin ortalama boyu 11.6cm ve ağırlığı 100 gram.


17. hafta

Bilimsel olarak sebebi bilinmiyor ancak bu dönem çok fazla tuhaf rüyalar görebilirsiniz. Bebeğinizin ortalama boyu 13 cm ve ağırlığı 140 gram.


18. hafta

Bu haftaya kadar bebeğiniz sürekli hareket ediyor fakat siz hissetmiyordunuz. İşte bu hafta bebeğinizin kol ve ayak hareketlerini hissedebileceksiniz. Bebeğinizin ortalama boyu 13.2cm ve ağırlığı 190 gram.


19. hafta

Bebeğinizin psikolojik açıdan en önemli haftası olduğunu söylenilebilir. Bebeğiniz artık sizi duyabiliyor ve duygusal gelişimini hızlandırıyor. Tat ve koku alma, duyma, görme, dokunma gibi duyu organları gelişmeye başlıyor. İlerleyen günlerde çevreden gelen sesleri dahi duyabilecek. Bebeğinizin ortalama boyu 15.3cm ve ağırlığı 240 gram.


20. hafta

Bebeğinizin dişleri neredeyse oluştu ve yutkunmaya başladı. Aynı zamanda mekonyum adı verilen ilk dışkı salgısı oluşmaya başladı. Bebeğinizin ortalama boyu 16.4cm ve ağırlığı 300 gram.


21. hafta

Bebeğinizin hareketlerin artmaya başladığı hafta olarak kabul edilir. Bebeğin kan dolaşımı hızlanır ve kalbi ortalama 120/160 kez atmaya başlar. Bebeğinizin ortalama boyu 26.7 cm ve ağırlığı 360 gram.


22. hafta

Bebeğinizin neredeyse tamamının oluşmaya başladığı dönem olarak kabul edilir. Kaşları, kirpikleri oluşur ve daha sevimli bir hale bürünür. Bebeğinizin ortalama boyu 27.8cm ve ağırlığı 430 gram.


23. hafta

Bebeğiniz sizin sesinizle beraber etraftaki sesleri duymaya başladığı dönem olarak kabul edilir. Köpek havlaması, trafik gürültüleri gibi seslere verdiği tepkiyi dahi hissedebileceğiniz bir dönemdesiniz. Bebeğinizin ortalama boyu 28.9cm ve ağırlığı 500 gram.


24. hafta

Bebeğinizin cildi yavaşça pembeleşiyor ve insana benzemeye başlıyor. Bebeğin tüm yüz hatları bu hafta tamamen oluştu ve doğum yapıcağınız zamanki haline oldukça benzemeye başladı. Bebeğinizin ortalama boyu 30cm ve ağırlığı 600 gram.


25. hafta

Bebeğinizin kasları ve kemiklerinin gelişiminin hızlandığı dönemdir. Bu gelişim için sizin kalsiyum deponuzu kullanacağı için yeterli miktarda kalsiyum almalısınız. Bebeğinizin boyu ortalama 34.7cm ve ağırlığı 660gram.


26. hafta

Bebeğinizin ilk gözlerini açacağı hafta. Gözlerini açıp kapatmaya alışana dek sürekli gözlerini açıp kapatıcak. Bebeğinizin ortalama boyu 35.6cm ve ağırlığı 760gram.


27. hafta

Hamileliğin son trimester'ına yani ilk 6 ayını geride bıraktığınız bir döneme ulaştınız. Bebeğiniz beyin ve akciğer gelişimini bitirmek üzere. Bebeğinizin ortalama boyu 36.6 cm ve ağırlığı 875 gram.


28. hafta

Bebeğinizin yağ depolarının oluşmasıyla beraber hızlı kilo almaya başladığı bir dönemdesiniz. Bu süreçte oluşan yağ dokusu, doğduğunda vücut ısısını ayarlamasını sağlayacaktır. Bebeğinizin ortalama boyu 37.6cm ve ağırlığı 1kg


29. hafta

Bebeğinizin beyin dokusunun hızlıca büyümesiyle beraber kafatası genişlemeye başlıyor ve beyindeki kıvrımlar oluşuyor. Bebeğinizin ortalama boyu 38.6cm ve ağırlığı 1.2kg


30. hafta

Bu hafta bebeklerin büyük bir çoğunluğu ışığa ve sese tepki vermeye başlar. Karnınıza zararsız bir fener tutar bebeğinizin ışığa doğru yöneldiğini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin ortalama boyu 39.9cm ve ağırlığı 1.3kg.


31. hafta

Bebeğinizin en çok hareketli olduğu dönem içerisine girdiğiniz. Bebeğiniz kimi zaman hareketlenmeleri ile sizi uykunuzdan dahi uyandıracak. Bebeğinizin ortalama boyu 41 cm ve ağırlığı 1.5kg.


32. hafta

Bebeğiniz bu haftaya kadar hızlı bir şekilde büyüyordu. Fakat bu haftadan itibaren büyüme hızı azalmaya başlayacak. Kilosu yeterince arttığından dolayı rahmin içerisinde eskisi kadar rahat hareket edemeyecek. Bebeğinizin ortalama boyu 42.4cm ve ağırlığı 1.7kg.


33. hafta

Doğuma kadar oldukça vakit olmasına rağmen bebeğiniz her ihtimale karşı doğum için kendini hazırlamaya başladı. Bu dönem içerisinde bebeğiniz rahmin içerisinde baş aşağıya dönerek kendini doğum pozisyonuna sokar. Bebeğinizin ortalama boyu 43.7cm ve ağırlığı 1.9 kg.


34. hafta

Bebeğiniz artık konuşmalarınızı dikkatlice dinliyor ve sesisinizi tanımaya başlıyor. Bu zaman içerisinde ona masal okuyabilir yada ninni söyleyebilirsiniz. Bebeğinizin ortalama boyu 45cm ve ağırlığı 2.1kg.


35. hafta

Erken doğum endişesine kapılan kişiler bu haftayla beraber bu endişelerini bir kenara bırakabilirler. Bebeğiniz şimdi dünyaya gelse dahi yoğun bakıma ihtiyaç duymadan hayatta kalma şansı oldukça fazla. Bebeğinizin ortalama boyu 46.2cm ve ağırlığı 2.4kg.


36. hafta

36. haftayla beraber nefes darlığı, mide yanması gibi rahatsızlıklarınız azalmaya başlıyor. Bebeğiniz doğum kanalına doğru ilerledikçe diyafram ve midenizdeki baskı azalmaya başlıyor. Bebeğinizin ortalama boyu 47.4cm ve ağırlığı 2.6kg.


37. hafta

Bebeğiniz dış dünyada rahatça hayatta kalabilmesini sağlayacak kadar gelişti. Bu hafta ve sonrasında doğan bebekler zamanında doğmuş olarak kabul edilir. Bebeğinizin ortalama boyu 48.6cm ve ağırlığı 2.9kg.


38. hafta

Bu haftayla beraber her an doğum yapabilmeniz mümkündür. Bu sebeple doğum sancılarınızı tanıyabilmeniz oldukça önemlidir. Bebeğinizin ortalama boyu 49.8cm ve ağırlığı 3kg.


39. hafta

Genellikle annelerin %5'i hesaplanan tarihte doğum yapabilmekte. Bebeğin doğuşu genellikle 39 yada 40. haftada gerçekleşir. Bu haftalar içerisinde heran doğum yapabilirsiniz. Bu yüzden hazırlıklı olmalısınız. Bebeğinizin ortalama boyu 50.7cm ve ağırlığı 3.3kg.


40. hafta

Bebeğinizin doğmasına oldukça az zaman kaldı. Büyük ihtimalle bu hafta bebeğinizi kollarınıza alıp mutluluğu tüm sevdiklerinizle paylaşabileceksiniz. Bebeğinizin ortalama boyu 51.2cm ve ağırlığı 3.5kg.


41. hafta

Bebeğinizin tahmini doğuş tarihi.