Gelincik Nasıl Bir Hayvandır?

Bazen kümeslere dadanan bu hayvanı yakından görmek pek mümkün değildir. Çünkü oldukça atik bir hayvandır. Eğer sizler de gelincik nasıl bir hayvandır diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Gelincik Nasıl Bir Hayvandır?

Gelincik Nasıl Bir Hayvandır?

Amerika ve Avrupa kıtasında yaygın olarak varlığını sürdüren gelincik sansargiller familyasına ait; ince, uzun yapılı bir hayvandır. Görünüş bakımından kediye de benzetilebilen gelincik, yaşamını sürdürebilmek için böcek, sürüngen, kemirgen, tavuk, tavşan gibi hayvanları avlar.

Boyu yaklaşık olarak 15-20 cm civarıdır. Ortalama 10 yıl kadar yaşarlar. Bulunduğu coğrafyaya göre değişik türleri görülebilir. En yaygın görülen gelinciklerin fiziksel olarak ince uzun ya da kısa kuyruklu, avcı ve koku yayan gelinciklerdir.

Gelinciğin vücut yapısı ince ve uzun olup, genellikle sırtı kahverengi- kırmızı, karnı beyaz tüylerle örtülüdür. Etobur bir canlı olan gelincik etrafında gördüğü küçük sürüngen, kemirgen, kuş, kümes hayvanları, fare, tavşan vb pek çok küçük cüsseli hayvanları avlayarak yaşamını sürdürür. Kendisinden küçük yapıdaki hayvanları avlamak için boyunlarını hedef alır. Boyunlarını ısırarak avladığı küçük hayvanların yanı sıra kendisinden yapıca büyük hayvanları da avladığı görülmüştür.

Kırsal bölgelerde kümeslere sıkça dadanan bu hayvan önlem alınmadığı sürece bütün kümes hayvanlarını yiyebilir. Bu sebeple halk arasında tavuk hırsızı da denmektedir.

Avladığı hayvanları stoklayabilir. Besin bulmakta zorluk çektiği dönemlerde depolarında stoklamış olduğu hayvanları yiyerek beslenir. Farelerin de baş düşmanı olarak gelir. Tarlalardaki fareleri avladıkları için farelerin aşırı artmasına engel olmaktadır. Ağaçlara tırmanıp, suda yüzebilen bir hayvandır. Ağaçlara tırmanabildiği için kuş yuvalarındaki yumurtaları da yiyebilir. Daha çok günün gece vakitlerinde ava çıkarlar.

Çiftleşme zamanları mart ayıdır. Hamilelik süresi 6 hafta sürer. Bir anda 6-7 civarı yavru doğurabilirler. Yavrular ilk hafta tüysüz olurlar. 2 haftayı tamamladıklarında ise vücutlarını beyaz tüyler kaplar.

Yetişkin hale gelen gelincikler ise yazın kahverengi- kızılımsı tüylerle kaplanır; kışın da vücudu beyaz tüylerle örtülür. Bu özellikleri de ona kolay avlanabilme yeteneği sağlar. Örneğin kış vakti beyaz tüyleri sayesinde karların arasına rahatlıkla gizlenebilir.

Gelinciklerin ise düşmanları arasında başta insanlar olmak üzere şahin, atmaca ve baykuşları sayabiliriz. İnsanlar gelincikleri kümeslerine dadandıkları için öldürme yolunu seçerler. Ancak kemirgen artışını dengede tutan gelinciklerin bu şekilde bilinçsizce yok edilmesi doğaya büyük zarardır. Gelincikleri öldürmek yerine kümeslerden uzak tutulma yöntemi tercih edilmelidir.

4.3 7
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ