Gemi adamı nasıl olunur?

Denizcilik kimisi için vazgeçilmez bir hayaldir. Sizde benim gibi denizcilik hayaliyle yanıp tutuşuyorsanız, durmayın gelin sizde denizci olun!

Gemi adamı nasıl olunur?

Gemi adamı nasıl olunur?

Gemi adamı olmak isteyen kişiler, Milli Eğitim Bakanlığının açmış olduğu kurslarda gemi adamı eğitimi almak yada ülkemizde bulunan denizcilik okullarından mezun olmaları gerekmektedir. Gemi adamı olabilmek için Gemiadamları Sınavları Merkezi'nin belli aralıklarla yaptığı sınavlarda başarılı olmak gerekmektedir. Bu sınavlar gemi adamlarının almak istediği yeterliliğe göre farklılık gösterebilmektedir.

Gemiadamları Sınavlarına müracaat etmek isteyen adaylar; Nüfus cüzdanı, diplomanın aslı ve fotokopisi, fotoğraf, askerlik durum belgesi, sabıka kaydı, sağlık raporu ve ikametgâh ile yapabilirler.

Gemi adamı olmak isteyenler hangi dersleri görürler?

Gemi adamlığı 2 ana bölümden oluşmaktadır. Gemi adamı olmak isteyen kişiler güverte yada makine seçeneklerinden birini seçerek gemi adamlığına adım atarlar.Bu iki bölümde de verilen ortak dersler vardır. İlk yardım, can kurtarma vb gibi. Bunların dışında güverte yada makine ile ilgili seçilen bölüme özgü dersler verilmektedir.Mesela güverte bölümündeki bir aday; vardiya tutma, yük istifleme, seyir navigasyon ve meteoroloji dersleri gibi dersler almaktadır.Makine bölümü mezunları 6 ay, güverte mezunları 12 ay deniz stajı yaparlar.

Gemi adamı olmak isteyenler hangi üniversiteleri tercih etmelidir?

Ülkemizde denizcilik eğitimi lise düzeyinde başlamaktadır. Türkiye'de denizcilik bölümü olan bir çok meslek lisesi bulunmaktadır. Gemi adamı olmak isteyen kişiler ve lise düzeyinde olan kişiler buradan başlayabilirler.Bunların dışında, lisans düzeyinde;

  • İstanbul Teknik Üniversitesi
  • Karadeniz Teknik Üniversitesi
  • Yıldız Teknik Üniversitesi
  • Dokuz Eylül Üniversitesi
  • Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
  • Uludağ Üniversitesi
  • Yakın Doğu Üniversitesi

üniversitelerinde güverte ve makine bölümleri bulunmaktadır.Denizcilik ile ilgili lise yada üniversiteler dışında Milli Eğitim Bakanlığının onaylamış olduğu kurslarda denizcilik eğitimi verilmektedir.

Mezun olmuş bir kişi hangi görevden başlar?

Güverte eğitimi alanlar vardiya zabiti, makine eğitimi alanlar ise makine zabiti olarak göreve başlarlar.Makine zabiti olarak göreve başlayan gemi adamı, gemideki tecrübesine göre baş makinist, veya baş mühendisliğe kadar yükselebilir. Güverte bölümü mezunları tecrübeleri ve geçtikleri sınavlara göre uzak yol kaptanlığına kadar yükselebilirler.

Gemi adamı maaşları;

Uzakyol birinci zabit maaşları: 4500 $ civarinda
Uzakyol ikinci mühendis (başmakinist) maaşları: 4500 $ civarında
Uzakyol kaptan maaaşları: 6400 $ civarında
Uzakyol başmühendisi (makinisti) maaşları: 7000 $ civarında
Usta gemici maaşları: 1000$ civarındaYağcı maaşları: 900 $ civarında
Gemici maaşları: 700-900 $ civarında
Gemi adamı maaşları kw ve dwt'ye göre değişiklik göstermektedir.

5 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ