Genetik hastalıklar nelerdir?

Genetik hastalıklar nelerdir?

Genetik hastalıklar

Hastalıklar daima sonradan meydana gelen, alınan mikrop kaynaklı olmayabilir. Vücudumuzdaki bazı hastalıklar DNA’nın hatalı dizilişinden kaynaklı olabilir. Canlılarda meydana gelen hastalıkların çoğu mikrobik, çoğu vitamin ve mineral gibi maddelerin eksikliği, yaşlanmayla birlikte organların fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesi ve iskelet-kas sisteminde oluşan rahatsızlıklara bağlıdır. Bunun yanı sıra çoğu da genle aktarılan kodlarda bulunan hatalardan kaynaklıdır.

Genetik hastalık vücudun, aktarımla gelen genetik hatalar nedeniyle işlevini tam olarak yerine getirememesi halidir. Genetik hastalıkların bazılarından bahsedecek olursak:

Albinoluk (aşkınlık): Bu hastalık, derinin rengini veren melanin pigmentinin olmaması sonucu meydana gelir. Bu pigmenti taşımayan hatta az taşıyan kişilere de albino denilmektedir. Bu hastaların derisi oldukça ince ve beyazdır. Hatta saçları da beyazdır. Nadiren de olsa bu hastalıkla zeka geriliği bir arada görülebilir.

Down Sendromu: Bu hastalık bir kromozomun fazla olması sonucu ortaya çıkar. Yirmi birinci kromozomdan iki adet olması dolayısıyla bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Down Sendromu hastasının yüz şekilleri bu hastalığın ayırt ediciliğini sağlayacak şekilde belirgindir. Down Sendromu hastalığında genellikle zeka oranında düşüklük vardır. Öğrenme ve konuşma güçlüğü çekilir. Bu hastalığın görülme oranı binde bir olmakla beraber genellikle geç yaşta olan hamileliklerde görülür. Down Sendromu olan kişiler özel eğitimle belli bir seviyeye kadar eğitilebilmektedir. Down Sendromu kişilerin dil ve kas sıkıntılarının üstesinden gelmek için çeşitli tedavi seçenekleri vardır.

Hemofili: Kanın pıhtılaşamaması sorunudur. Kanın pıhtılaşması için vücut tarafından bazı proteinler üretilmektedir. Hemofili hastalarında ise bu protein üretilememektedir. Hastaların herhangi bir yaralanma sonucu kanı pıhtılaşamamakta ve çoğunlukla pıhtılaşması için doktor müdahalesi gerekmektedir.

Orak Hücreli Anemi: Bu hastalarda alyuvar hücrelerinin şekli, normal alyuvar hücrelerine göre farklıdır. Adından da anlaşılacağı gibi şekli orak (hilal) şekline benzemektedir. Alyuvardaki bu şekil farklılığı, oksijen taşımalarına engel olmaktadır. Bunun yanı sıra bu hücreler, bozuk şekilleri nedeniyle bazı damarlarda tıkanıklığa neden olup kan dolaşımını olumsuz etkiler.

Renk Körlüğü (Dattonizm): Bu hastalığın özü, bazı renklerin algılanamamasıdır. Bu kırmızı, mavi ve yeşil olup, renk körleri bu renklerin tonlarını ayırt etmekte güçlük çekerler. Hiçbir rengi göremeyen, yani renkleri siyah-beyaz olarak algılayan insan sayısı yok denecek kadar az sayıdadır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ