Geometrik şekiller

Geometrik şekiller

Geometrik şekiller

Uzay içerisinde tasarlanılabilen şekilleri ve cisimleri incelenmesine geometri adı verilmektedir. Geometri matematiğin bir dalıdır.
Geometrik şekiller ya da geometrik cisimler konusu ilkokulda görülmeye başlanarak ileri eğitim dönemlerinde kullanılan bir konudur. Geometrik şekilleri en iyi şekilde kullanmak, ileri ki yıllarda sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Aynı şekilde günlük yaşantı içerisinde de..
Geometrik şekiller konusunda paylaşılan her bir şeklin kendine özgü tanımı ve özellikleri bulunmaktadır. Aşağıda resimli olarak sizler için paylaşılmıştır.
Aşağıda bulunan geometrik şekillerin örnek resimleri çözünürlükten dolayı net görünmemektedir. Dilediğiniz geometrik şeklin üzerine tıklayarak büyük bir şekilde görüntüleyebilirsiniz ve açılan sayfada açıklamasını görebilirsiniz.

DikdörtgenDikdörtgen pirizması ve örneği
Dikdörtgen prizmasının her bir yüzeyine, dikdörtgen adı verilir. Dikdörtgen prizmasının toplamda 8 adet köşesi bulunmaktadır ve 6 adet dikdörtgen içermektedir. Görmüş olduğunuz bu görüntüye dikdörtgen prizması adı verilmektedir.

Kare prizmaKare prizma ve örneği
Kare prizmalarda, dikdörtgende olduğu gibi 8 köşeye sahip olup 12 adet ayrıtı bulunmaktadır. Örnek olarak kare şeklindeki kutu koliler gösterilebilir.

Üçgen prizmaÜçgen prizma ve örneği
Üçgen prizmanın, diğer geometrik şekillerde olduğu gibi 6 adet köşesi bulunmakta olup 9 ayrıntısı ve 5 adet yüzeyi bulunmaktadır.

SilindirSilindir ve örneği
Silindirlerin üst ve alt kısmı yani taban kısmı olmak üzere karşılıklı olarak iki yüzeyi vardır. Bu yüzeylerin ikisi birbirlerine eşittir. Örnek olarak, evde kullanılan soba borularını düşünebilirsiniz.

KüpKüp ve örneği
Küp ile kare prizma genelde birbirleri ile karıştırılır. Küpün toplamda 8 adet köşesi ve 6 yüzeyi olur. Bunların yanı sıra toplamda 12 adet ayrıntısı mevcuttur.

KoniKoni ve örneği
Konilerin alt kısmı yani taban kısımları daireden oluşur ve uç kısıma doğru sivrileşir. Bu görünüme koni ismi verilir. Örnek olarak, yıl başlangıçlarında insanların kafalarına taktıkları şapka verilebilir.

KüreKüre ve örneği
Kürelerin herhangi bir köşesi ya da kenarı olmaz. Futbol topuna benzer. Örnek olarak, misket, bilye, top verilebilir.

SpiralSpiral ve örneği
Spiral, iki boyuta sahip bir düzlem içerisinde, orijinden başlayan ve sabit açısal hız yardımıyla dönme eğiliminde bulunan, dışarıya doğru ulaşan eğriye spiral adı verilir.

Not: Prizmaların ve küplerin ayrıtları vardır. Bunun yanı sıra; kare, dikdörtgen ve üçgenler kenara sahiptir.
Merak ettiğiniz tüm sorularınızı aşağıda bulunan yorum kısmından ya da iletişim sayfasından bizlere ileterek, sorularınızın en kolay ve en hızlı yoldan çözülmesini sağlayabilirsiniz.

5 1
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ