Güzel ve etkili konuşmanın yolları

Güzel ve etkili konuşmanın yolları

Diksiyon nedir?

Diksiyon kelimesi sözcük itibari ile Latinceden dilimize gelmiş bir kelimedir. Diksiyonu kısa bir biçimde tanımlamak gerekirse en uygun tanım; güzel söz söyleme sanatı olduğunu söyleyebiliriz. Diksiyon uygulanırken, kullanacağımız kelimeleri en iyi bir biçimde seçmek, söylediğimiz kelimelerin vurgularını orantılı bir biçimde ayarlamak.. hepsi diksiyonun özelliklerinden birisidir.

Şive nasıl düzeltilir?

İnsanlar genellikle çocukluğunda büyüklerin kelime kullanımları sonucunda, o kullanımlara aşina olarak o kullanımları devam ettirmektedir. Şive düzeltmek çoğu kişiye göre imkansız olarak nitelendirilse dahi oturaklı bir çalışma sonucunda şiveden kurtulabilirsiniz.
Şiveden kurtulma için yapılması gereken en önemli şeylerden birisi, elimize bir kitap alarak orada bulunan cümleleri sesli ve doğru bir biçimde okumaya gayret etmektedir. Bir süre boyunca bu işlemi tekrarlama sonucunda şiveden kurtularak normal bir biçimde konuşmaya adım atabilirsiniz.

Düzgün konuşmanın günlük yaşamda sağladıkları

Yaşam içerisinde pek çok insan nasıl konuşması gerektiğini bilmez ya da önemsemez. Düzgün konuşmanın en büyük artılarından birisi, anlatmak istediğimiz bir problemi net ve doğru yoldan anlatabilmektedir. Çoğu insanlar uygun kelime seçememesinden dolayı ve diksiyonu önemsemediğinden dolayı sorunlarını bir türlü net olarak ifade edemez ve yanlış anlaşılır.

Ayrıca düzgün konuşmak, öğretim görevlisi olan kişilerde olmazsa olmazdır. Sonuç itibariyle anlamayan öğrenci yoktur anlatamayan öğretmen vardır. Öğretmen ne verirse çocuk onu alır. Günlük yaşamda kibar ve diksiyona özen göstererek konuşmak, çevre tarafından hayranlık olarak algılanılabilir. Sizin gösterdiğiniz bir tebessüm karşısında, karşınıza da olumlu bir etki yaratmış olursunuz.

Günümüzde mesleği kasiyer, satış temsilcisi vb gibi işlerle uğraşan kişilerin dikkat etmesi gereken en büyük nedenlerden birisidir. Müşteriye gösterilen bir tebessüm müşterinin tekrar gelmesini sağlar. Ayrıca bir ürün tanıtımı yapıyorsanız, diksiyon sayesinde düzgün kelime seçiminiz oldukça etkili olacaktır. Satmayı planladığınız bir ürünü, müşterinin almaya niyeti yoksa dahi sizin anlattıklarınız karşısında şaşkınlığa uğrayarak satın alma içgüdüsünü uyandırabilirsiniz.

5 24
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ