Hamile kadın sağlığı

Hamile kadın sağlığı

Hamile kadının sağlığı

Hamilelik normal bir durum olmakla beraber, bazı rahatsızlıklar meydana getirebilir. Bu sebepten hamile kadının sıkı bir hekim kontrolünden geçmesi gereklidir. Hamile kadın düzenli kontrollerini yaptırması gereklidir.
Hamilelik sırasında meydana gelebilecek rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir:
Bulantı ve kusma: İlk hafta başlar; genellikle sabahları olur. Kakao ve süt bulantıyı geçirmede etkilidir. Ancak kimin neye hassasiyet göstereceği belli olmaz. Siz bulantınızı geçirebilecek yiyecek veya içeceği zamanla keşfedip ondan yardım alabilirsiniz. Ayrıca doktorunuza danışarak bulantılar için “dramamine” isimli ilaçtan kullanabilirsiniz.
Bel ağrısı: Aspirin pek önerilmese de kullanılabilir. Mutlaka doktora danışılarak alınmalıdır! Ayrıca hamileler için özel tasarlanmış bel korselerinden faydalanabilirsiniz.
Uykusuzluk: Hamileliğin ilk ve son zamanlarında yaşanabilen bir durumdur. Özellikle son dönemlerde artan yük sebebiyle oluşan reflü, bacakta kramp, daha sık idrara çıkma isteği gibi nedenlerle uykuya dalmakta güçlük çekilebilir.
Akıntı: Akıntı, herhangi bir anormallik gözlenmediği sürece normaldir. Bu anormallik kan veya değişik renkli akıntılardır.
Bacak krampları: Masaj ve istirahat etmek bacak krampları için faydalıdır.

Hemoroid (basur): Hamilelikte artan yük ve kilo, görülebilen kabızlık gibi nedenlerle bu dönemde hemoroid (basur) gelişebilir. Lifli gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir.
Varis: Bacaktaki damarların genişlemesi ile oluşur. Yine bu dönemde bacakların taşıdığı yük miktarının artması varis oluşumunu tetikler. Varis çorapları kullanmak önlemek adına faydalıdır. Ayrıca ayakların gün içinde yüksek bir yere kaldırılması faydalıdır.

Hamilelik döneminde bu sayılan rahatsızlıklar çok olağandır. Ancak bazı hamilelerde daha ciddi problemler de gözlenebilir. Bunlar ise şu şekilde olabilir:
Kan zehirlenmesi (toksemi): Tehlikeli bir durumdur. Kendini vücutta şişkinlik (ödem), tansiyon yükselmesi ve göz önünde uçuşan karartılar şeklinde kendisini belli eder. Böyle bir durum karşısında hemen doktorunuza başvurunuz.
Düşük: Bebeğin vaktinden önce doğması demektir. Tehlikeli bir durumdur. Düşük, ya anne tarafından ya da kendi kendine olur. Hemen doktora gidilmelidir.
Erken doğum: Düşükten farklı bir durumdur. Bu şekilde doğan bebeklere “prematüre bebek” denir. Erken doğumda çocuk yaşar ancak gelişmesi tamamlanmamıştır. Bebek yoğun bakıma alınır. Sonrasında da bebeğin iyi bakımı şarttır. Bazı erken doğum sonrasında bebeğin ölümü gerçekleşebilir.

Böbrek yangısı: Şiş, ateş gibi belirtilerle kendini gösterir.
Hamile kalmadan evvel bilinen kalp rahatsızlığı, ağır böbrek hastalığı vb birçok hastalık durumunda doktora danışılmadan hamile kalınmamalıdır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ