Hamilelikte astım

Hamilelikte astım

Hamilelikte astım belirtileri nelerdir?

Hamilelikte astım hastalığını belirleyen en büyük belirtilerden birisi, nefes alıp verirken güçlük yaşamaktadır. Astım rahatsızlığında, nefes alıp verdiğimiz kanallar üzerinde daralmaların meydana gelme sonucunda nefes alıp verme işlemleri güç bir hale gelir. Bunun haricinde sık rastlanan bir belirti ise sık sık öksürme durumudur. Astım hastaları genel olarak nefes alırken değil, özellikle nefes verirken güçlük çekerler. Bunun haricinde kapalı alanlarda nefes alıp verirken, aldıkları nefeslerin yetmediği düşüncesi içerisine girerek daha sık bir biçimde nefes alıp vermeye başlarlar. Bu tip belirtiler farklı rahatsızlıklarda da meydana geldiğinden dolayı, tam teşhis konulabilmesi için doktor muayenesi şarttır ve ihmal edilmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Hamilelikte astım bebeği etkiler mi?

Hamilelikte astım yoğun olarak görülen bir rahatsızlıktır. Hamilelikte astım rahatsızlığının erken teşhis edilerek tedavisinin gerçekleşmesi sonucunda anneye ya da çocuğa herhangi bir zararı yoktur. Ancak ihmal edilmesi sonucunda ya da fark edilmemesi sonucunda hem anneye hemde çocuğa ciddi zararlar verebilir.

İhmal sonucunda anne üzerinde vajinal kanamalar meydana gelebilmektedir. Çocukta ise, erken doğum, ölüm gibi pek çok nedenlere yol açılabilmektedir. Hamilelikte sık sık doktor tedavisi şart olarak görülmektedir. Bunun için belli aralıklarla kadın doğum uzmanına görünerek hem annenin hemde çocuğun sağlığının yerinde olduğunu öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte astım nasıl tedavi edilir?

Hamilelikte astım geçiren hastalarda tedaviye başlamadan önce akciğer fonksiyonlarının ölçüm işlemi gerçekleştirilir.  Astım rahatsızlığı olan kişilerin yaşadıkları ortamların temiz ve ferah olmaları gerekmektedir. Bu yüzden sık sık temizlik yapılması ve havadar olması sağlanmalıdır. Bunun haricinde sigara tüketimi, bulundukları ortam içerisinde sigara dumanının bulunması, kirli hava, parfümler, kokular hastalığı tetiklemektedir. Bu yüzden dolayı bunlardan uzak durulması gerekmektedir. Astım hastalarında hamileliğin ilk üç ayında ilaç kullanımı doktorlar tarafından çok gerekmedikçe hastaya verilmez. Astım hastalarına normal ilaçlar vermek yerine, solunum yolu ile ilaç tedavisi sağlanır. Solunum yolu ile verilen havalar, astım hastalarını ciddi oranlarda tedavi etmektedir. Bu ilaçların etkileri hem çocuk açısından hemde anne açısından oldukça azdır. Ancak her duruma karşın doktor tarafından iyi bir muayene sonucunda bu ilaçların doktor tarafından uygun görülmesi durumunda yazılmasında fayda vardır.

 

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ