Hamilelikte beslenme

Hamilelikte beslenme

Hamilelik döneminde hormonların da değişmesiyle beslenme ihtiyacı normal kişilere göre farklılık, artış gösterebilmektedir. Normal bir insanın günlük alması gereken kalori ihtiyacına göre hamile bir kadının alması gereken ekstra kalori miktarı 100-300 cal. civarıdır. Bu miktar çeşitli besin kaynakları üzerinde dağılır. Elbette kalori ihtiyacı kişinin biyolojik yapısıyla, bulunduğu günlük aktiviteler nedeniyle farklılık gösterebilmektedir.

Hamile bir kadının ne kadar yediğinden çok ne yediği daha önemlidir. Hamilelik döneminde vücutta çeşitli vitamin ve mineraller azalacağından takviyeler büyük önem taşımaktadır. Doktorunuz size göre bir beslenme planı ve gerekli vitamin takviyeleri verecektir.

Hamilelik döneminde besin değeri yüksek, protein ve kalsiyumdan zengin besinler tüketmek önemlidir. Ayrıca hamile kalmayı isteyen kadınların en az 3 ay önceden folik asit takviyesine başlanmalı ve özellikle hamileliğin ilk 3 ayına kadar kullanımı önerilir. Folik asit bebeklerde merkezi sinir sistemi hastalıklarının görülmesini önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde demir eksikliği görülebilmekte bunun için de doktor önerisinde demir ilaçları kullanılabilir.

Hamilelik döneminde oluşan mide bulantıları, ağır kokulu yiyeceklerden uzak durularak kaçınılabilir. Zencefil çayı bu bulantılara oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca oluşan mide yanmaları için de aşırı baharatlı ve acılı yiyeceklerden kaçınılmalı büyük porsiyonlar yerine küçük porsiyonlar yenilmelidir. Kafein tüketimi de kontrol altına alınmalıdır.

Bu dönemde kaçınılması gereken gıdalar

Çiğ et, az pişmiş şarküteri ürünleri, çiğ yumurta, ton balığı gibi ağır metal içeren balık türleri, çiğ yenen balık yemekleri (suşi gibi), pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir.
Ayrıca alkol kesinlikle kullanılmamalı, kafein ise oldukça azaltılmalıdır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ