Hamilelikte saç boyanır mı?

Hamilelikte saç boyanır mı?

Hamilelikte saç boyanır mı?

Hamilelikte saç boyatma, perma yaptırma gibi kimyasal işlemlerin uygulanıp uygulanamayacağı hep tartışma konusu olmuştur. Hamile kadınlar veya hamileliği planlayanlar bu konuda oldukça endişeli olmaktadır.

Hamileliğin ilk 3 ayı oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemde ve hamilelik sürecinde kadınların uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar ise doktor tarafından mutlaka bildirilecektir.

Hamilelikte saçlar hormonların etkisiyle daha hızlı büyümekte, eskilerinin yerine hızla yenileri gelmektedir. Kadınlar yaşanan bu dökülme yüzden paniğe kapılabilir ancak bu doğal bir süreçtir. Dökülenlerin yerine hızla yenisi gelmekte olduğu için hemen paniğe kapılmamalısınız. Ayrıca saçlar bu dönemde daha çabuk yağlanmaya başlar.

Hamilelik döneminde beyazlayan saçlar sorun oluşturabilmektedir. Özellikle kadın çalışma hayatında ise kendisine bunu sıkıntı edebilir. Kadınlar bu dönemde saçlarını boyatıp boyatamayacağını merak ederler. Doktorlar ise özellikle hamileliğin ilk 3 ayında boyadan vb kimyasal işlemlerden uzak durmanızı söyler. Çünkü boyada bulunan kimyasal maddelerin bir kısmı saç kökleri ile kana karışmaktadır. Bu maddelerin çoğunun gebelikte kullanılıp kullanılmadığı tam olarak araştırılmamaktadır. Ayrıca boyada amonyak bulunur.

Bu maddenin solunması dahi bebeğe zarar verebilmektedir. Çoğu doktor hamileliğin ilk 3 ayından sonra saç boyatmanın sorun olmayacağını söyler. Ancak boyatacaksanız bile daha çok bitkisel ve amonyaksız boyalara yönelmenizde fayda vardır. Fakat bu her bitkisel denilen boyaya güvenebileceğiniz anlamına gelmemeli. Hiçbir zaman tamamıyla bitkisel saç boyası bulunamaz. Mutlaka bünyesinde bir kısım kimyasallar barındırır. Tüm bunları göz önüne alarak ve doktorunuza danışarak neyi nasıl kullanmanız gerektiğine karar veriniz.

Hamilelikte beyazları kapatma ile ilgili bazı yöntemler

Saç boyatmaya ilk 3 aydan sonra başlamanız en doğrusudur. Mümkünse erteleyin. Yapılan araştırmalara göre boyatma nedeniyle düşük riski belirlenmiştir. Bu nedenle oldukça ertelemeniz sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Saç boyası uygulanırken cilde uzun süre temas ettirilmemelidir. Boyanın daha kısa sürede yıkanması bir nebze zararını aza indirgeyecektir. Uygularken mutlaka eldiven kullanmalısınız. Ayrıca boyanın uygulandığı yer mutlaka havalandırılmalıdır. Çünkü boyama esnasında ortaya çıkan ağır metaller ve amonyağın solunmaması gerekir.
Boyayı karşı tarafa uygulayan kişi hamile ise onun da mutlaka eldiven kullanması gerekir. Ayrıca yine mekanın havalandırılması şarttır.

Beyazları geçici olarak kapatan ürünler piyasaya sürülmüştür. Bunlardan temin edebilirsiniz. Bu tip boyalar saç yıkandığında saçtan arınmaktadır.

Kına kullanmak da bir çözümdür. Ancak piyasa bulunan her kına saf değildir. İçine değişik maddeler de katılabilmektedir. Olabildiğince saf olanına yönelmenizde fayda vardır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ