Hava yastığı nedir, nasıl çalışır?

Hava yastığı nedir, nasıl çalışır?

Hava yastığı yani asıl adıyla airbag, bir kaza esnasında çok hızlı bir şekilde şişerek, sürücünün kafasının çarparak darbe almasını engeller. Günümüzde eğer hava yastığı olmasaydı, şuanda kaza sonucu ölüm sayıları çok fazla olabilirdi. Hava yastıkları arabadan arabaya fark göstermektedir. Kimi arabalarda ani basılan bir firen sonucu şişerken kimi araba ani darbe sonucu yada emniyet kemerine yapılan güçlü bir çekme sonucunda şişmektedir.

Hava yastıkları üç farklı bölgeden oluşmaktadır. İlk bölüm hava yastığının kendisidir. Diğerleri ise; arabanın kaput bölümünde bulunan, ne zaman çalışacağını bildiren sensör bulunmaktadır. Son parçası ise; kaza esnasında hava yastığının şişmesini sağlayan sodyum azide gazı bulunan bir tüptür.  Çoğu kişi hava yastığının oksijen ile şiştiğini zannetmektedir. Oysaki gazın kimyasal reaksiyona girmesi sonucunda otomatik olarak şişmektedir.

Bunların yanı sıra, hava yastığının devreye girebilmesi için 15 ile 25 kilometrelik bir kuvvetin etki etmesi gerekmektedir. Genelde hava yastığı, arabanın ön tarafından gelen darbeleri daha iyi algılamaktadır. Arabanın diğer çevrelerinden gelen darbeler kimi zaman hava yastığının devreye girmesine sebep olamayabilir. Hava yastığı ilk olarak Mercedes markası tarafından 1980 yılında W126 S-Class modelli arabada uygulanmıştır ve o günden beri çıkartılan arabalara bu özelliği bütün otomobil markaları sağlamaya çalışmaktadır.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ