Hepatit B virüsü

Hepatit B virüsü

Hepatit B Virüsü

Hepatit B virüsü, günlük yaşantımız içerisinde sarılık hastalığı adı altında da isimlendirilir. Hepatit B virüsü, karaciğer iltihaplanmasına sebep olan bir virüs türüdür. Aynı zamanda Hepatit B virüsünün kısaltılışı "HBV" olarak da adlandırılır. Hepatit B virüsü 40 ile 45 nm (nano) boyutuna sahip bir virüstür. Hepatit B virüsü bulaşıcı bir virüstür.

Hepatit B Virüsü Nasıl Bulaşır?

Hepatit B virüsü en yaygın olarak, cinsel yol ile ya da kan yolu ile bulaşır. Hepatit B virüsünün kan ile bulaşması, AIDS sebebi olan HIV virüsünden yüz kat daha fazlalık gösterir.

Hepatit virüsü meydana gelmiş kişilerde ki bulgular, her kişide farklılık gösterir ve virüs belli bir dönem sonrasında etkisini; ağrı, kusma, halsizlik, hafif ateş, uyuma hissi gibi etkiler gösterir.

Virüs bedenimize çeşitli yollar ile girebilir ve karaciğerimizde ki hücrelerin içerisine yerleşir. Kimi insanlarda iltihap ve kronikleşme olurken kimilerinde sessiz sedasız vücutta kalır. Kiminde ise, vücudun savunma mekanizması tarafından tamamen ortadan kaldırır. Bu 3 farklı sonuç, kişinin yaşamış olduğu yaşantıya göre farklılık gösterir. Bağışıklığı güçlü olan ve düzenli yaşayan kişilerde genellikle tamamen ortadan kalkar. Kronikleşen Hepatit B virüsü, kişiyi ölüme dahi götürebilmektedir. Hepatit B virüsü, solumuş olduğumuz hava ile bulaşmaz. Lakin açık yaralardan kan yolu ile bulaşabilir.

Hepatit B Virüsü Aşışı

Hepatit B virüsü taşıyan kişiler ya da henüz taşımamış kişiler aşı ile korunabilmektedir. Genellikle hepatit B virüsü aşışı, kan nakli yapan sağlık görevlilerine, yurtlara, askeri birliklere önerilir. Hepatit B aşısı yapılacak olan kişilere ilk etapta kan testi uygulanır ve kan testinin sonuçlarına göre aşının yapılıp yapılamayacağı saptanır. Hepatit B aşısı olunduktan bir kaç ay sonrasında tekrardan kan testi yapılarak, kişinin bağışıklığının güçlenip güçlenmediği saptanır. Eğer bağışıklık sistemi güçlenmiş ise, bu bağışıklık sistemi kişiyi 15 yıl kadar koruyabilmektedir.

Günümüz Türkiye'sinde Sağlık Bakanlığı tarafından yeni doğan tüm bebeklere, Hepatit B aşısı, aşı takvimine eklenmiştir. Hepatit B aşısı her yaştaki kişiler için uygulanabilir.

4.7 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ