Hipermetrop nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Hipermetrop nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Hipermetrop nedir?

Hipermetrop kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Hipermetrop kelimesinin sözlük anlamı, göz ile baktığımız cisimlerin bir ağ tabakasının arkasında kalması sonucunda yakınımızda bulunan cisimleri iyi görememe olayına verilen isimdir.
Hipermetrop ciddi bir sağlık sorunudur. Hipermetrop hastaları, yakın bölgelerini görmekte güçlük çekerler. Eğer zamanında tedavi edilmez ise hastalık ilerleyerek geri dönüşü zor olan evrelere sürükleyebilmektedir.

Hipermetrop belirtileri

Hipermetrop rahatsızlığını ilk evrelerde, doktora gitmeden anlayabilmek zordur. Ancak; hipermetrop rahatsızlığı olan kişiler,
yakına bakarak iş yaptıkları zaman göz yorgunluğu gibi şikayetlerde bulunabilirler ve göz yorgunluğunun yanı sıra yaptıkları işi bulanık görürler.

Bunların yanı sıra hipermetrop belirtileri için farklı nedenler bulunmaktadır. Bunların başlıcaları; göz etraflarında zaman zaman oluşan ağrılar, ara ara seyreden bulanık görme şikayetleri, dikkat dağılması gibi problemlerde hastalığın belirtisi olarak kabul edilmektedir.
Hipermetrop problemi ya da gözlerinizde herhangi bir problem olup olmadığını anlayabilmek için bir sağlık kuruluşuna giderek test yaptırmanız sizler açısından daha yararlı olacaktır. Göz testi yapılırken, göze damlatılan damla sonrasında kuvvetli ışığa bakılarak gözlerinizin sağlık durumunu sizlere kısa sürede verebilmektedirler.

Hipermetrop tedavisi

Çoğu göz rahatsızlığında olduğu gibi, hipermetrop hastalarının tedavilerinde genel olarak gözlük ya da lens kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra lazer ile tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Genel olarak hipermetropun ilerlemesi sonucunda lazer ile tedaviye başvurulur. Ancak kimi hastaların tercihi enbilgi.com sonucunda da uygulanabilmektedir. Hipermetropun lazer ile tedavisi eskiden net bir sonuç vermezken, şuan %90 oranında olumlu sonuç verebilmektedir.

Lazer tedavisinin uygulanabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması sonucunda lazer ile hipermetrop tedavisini yapabilmeniz mümkündür. Bu şartlar;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Hipermetroplarda göz numaralarının 4 numaraya kadar olabilmesi,
  • Son bir yıl içerisinde kullanmakta oldukları göz numaralarında çok az ya da hiç değişiklik olmaması,
  • Diyabet ve romatizma gibi sağlık sorunlarına sahip olmamak,
  • Hastanın gözlerinde, keratokonus, retine ve benzeri türlerdeki hastalıkların olmaması gerekmektedir.

Lazer tedavisi uygulanmaya karar verilmeden önce, pek çok sayıda tetkik uygulanarak en doğru karar verilmelidir. Çoğu hastalarda lazer tedavisi uygulanmasına gerek kalınmadan, sahip oldukları bu rahatsızlıktan kolay bir şekilde kurtulabilmeleri mümkün olabilmektedir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ