Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı Okumanın Önemi

Hızlı okuma teknikleri eğitim açısından son derece önemli olduğu için bireylerin kendilerini daha hızlı geliştirmeleri açısından da oldukça önemlidir. Hızlı okuma, bir yetenek olmamakla birlikte, teknikleri olan ve öğrenilebilen bir süreçtir. Okuma hızı, büyük bir zaman tasarrufu sağlayacağı gibi, okumak için daha fazla zaman ayrılabilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda, eğitim öğretim hayatı devam eden bireyler için, ders çalışma ya da sınav süreçlerinde, hızlı okuma teknikleri önemli bir rol oynayacak ve başarıyı arttıracaktır.

Hızlı Okuma Teknikleri

Temel olarak, okuma hızı ikiye ayrılır. Bunlardan birincisi; gelişimsel okuma olarak adlandırılır ve her sözcüğün okunmasını hedefler. İkincisi ise görevsel okuma olarak adlandırılır ve her sözcüğün okunmasına gerek kalmadan, yazılı metinler anlamlı hale getirilebilir.

Yapılan araştırmalara göre, bir metni anlamak için her sözcüğü tek tek okumak gerekmiyor. Bunun yerine birçok sözcüğü yalnızca görmek, anlamak için yeterli ortamı oluşturuyor. Dolayısıyla, okurken, içinizden seslendirme yapmadan ve gözlerinizi sözcüklerin üzerinde hızlı bir şekilde gezdirerek de okuduğunuzu anlayabilirsiniz. Günümüzdeki hızlı okuma teknikleri bu yönteme dayalıdır. Sözcüklerin zihinde anlamlı hale gelmesi için yapılan alıştırmalar ile yalnızca görerek anlamak mümkün olmaktadır. Ancak hızlı okuma teknikleri geliştirebilmek için belirli şartların oluşması ve okuma alışkanlığınızda birtakım değişiklikler yapmanız gereklidir.

Hızlı okuma teknikleri ile okuyabilmek için ilk olarak temel okuma şartlarını yerine getirmeniz son derece önemlidir. Bunlar genel olarak şöyledir:

  1. Gözlerinizin sağlıklı olması ya da kullandığınız gözlük ile sorun yaşamadan okuyabilmeniz,
  2. Ortamın; ses, ısı ve ışık gibi şartlarının rahatsız edici olmaması,
  3. Konsantrasyonunuzun yerinde olması

Bu şartlar sağlandığı takdirde, alıştırma yaparak, hızlı bir şekilde okuma yapabilirsiniz. Gözlerinizin sözcükler üzerindeki hareketi sırasında, daha az yorulmasını sağlamak için, göz kaslarınızı geliştirmeniz son derece önemlidir. Göz kaslarınız yeterli değilse, az sayıda sözcük okuduktan sonra yorulabilirsiniz. Hızlı okuma teknikleri arasında en önemli şart, yeterince alıştırma yapmaktır. enbilgi.com Gözlerinizi sözcükler üzerinde hızlı bir şekilde gezdirerek, okuduklarınızı anlama oranınızı gözden geçirmeniz şarttır. Hızlı okuma teknikleri arasında, göz kaslarını geliştirmeye yarayan alıştırmalar, odaklanma sürenizi ve gücünüzü arttıracak çalışmalar ve kelime dağarcığınızı geliştirmeye yönelik çalışmalar bulunmaktadır.

5 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ