Hope (umut) elması

Hope (umut) elması

Hope (umut) elması nedir?

Umut elması genel adı ile hope elması olarak adlandırılmaktadır. Hope kelimesi İngilizce dilince umut etmek anlamında tercüme edilmektedir. Aynı zamanda umut elması, mavi elmas ya da lanetli elmas diye de adlandırılmaktadır.
Umut elması, 1642 yılında Jean Tavernier tarafından Avrupa'ya getirilmiştir. Jean Tavernier bu elması Hindistan'da bulunan bir Buda heykelinin gözünden sökerek Avrupa'ya getirmiştir. Verilen isimlendirmelerde, renginden ötürü mavi elmas adını almıştır ve sahiplerinin adından dolayı hope elması olarak adlandırılmaktadır. Hope elması kelimesini de dilimize umut elması olarak çevirmiş bulunmaktayız.

Hope (umut) elması geçmişi

Jean Tavernier, umut elmasını, Fransa Kralı XIV. Louis'e satmıştır. XIV. Louis, umut elmasını satın aldıktan sonra karısı Marie Antoinette hediye etmiştir.

1830 yılı içerisinde Elias isimli bir İngiliz, umut elmasını, 200.000 lira karşılığında Banker Hope isimli bir kişiye satmıştır. Banker Hope isimli kişi, bu elması aldıktan sonra sürdürmüş olduğu işinden iflas etmiştir.

Banker Hope, iflas ettikten sonra, umut elmasını Kanitovsky isimli bir Rus Prensi satın almıştır. Rus prensi satın aldıktan sonra dostu olan bir kadına hediye etmiştir. Hediye ettiği kadının ölümü sonucunda umut elması Yunan asıllı Simon Monkaricies isimli enbilgi.com bir kişinin eline geçmiştir. Ardından Simon Monkaricies, umut elmasını yüksek bir meblağ karşılığında II. Abdülhamit'e satmıştır. Ardından elması Yunan asıllı armatör Onasis'in eşi Tine satın almıştır.
Şuan da umut elması Amerika'da National Museum of Natural History isimli bir müzede yer almaktadır.

(Hope) umut elması laneti

"Lanet sonsuza dek seninledir" dizelerinde yer alan bu sözü genel olarak hope elması için yorumlarlar. Umut elmasının laneti, bu elması alan kişilerin kötü olaylar yaşaması düşüncesi ile lanetli elmas adını almıştır. Lakin geçmiş sahiplerine bakıldığı zaman bir kısmı mutlu bir yaşam sürerken bir çoğu ise kötü sonuçlarla karşılaşmıştır. Misal olarak, Banker Hope bu elması aldıktan kısa bir süre sonra iflas etmiştir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ