Hortum nedir?

Hortum nedir?

Hortum nedir?

Görünüşü itibariyle insanı şaşkınlık içerisinde bırakan hortumun oluşumu aslında garip ve ilginçtir. Hortum çok şiddetli bir rüzgar tipi olup uzaktan görünümü huniye benzer. Bu rüzgar türü büyük yıkımlara sebebiyet verebilmektedir. Hatta öyle şiddetli olanları vardır ki kasabaları bile yok edebilecek güçtedirler.

Hortumun diğer adıyla tornadonun oluşmasına sebebiyet veren bazı etkenler vardır. Soğuk hava ile sıcak havanın gökyüzünde çarpışması sonucu oluşurlar. Sıcak hava daima yükselmeye çalışır. Soğuk havanın da bu sıcak havayı içine çekmeye çalışması sonucu oluşan dalgalanmalar hortumu oluşturur. Ayrıca hava basıncının azalması, su buharının suya dönüşmesi gibi etkenlerin yaydığı enerji de hortumları tetiklemektedir. Tüm bu sebepler sonucu saatte hızları 500 km’yi ; hızları 2 km’yi bulan dev hortumlar oluşabilmektedir.

Hortumların oluştuğu sırada etraftaki arabalar, evler, hayvanlar, insanlar bu hortuma kapılabilmekte böylelikle büyük maddi ve can kayıplarına neden olabilmektedir.

Hortumlar birçok bölgede görülebilmektedir. Ancak en yıkıcı olanları genellikle Amerika’nın doğusunda, yaz ve bahar aylarında olmaktadır. Bu bölgede senede 800 civarı hortum gerçekleşmektedir. Ülkemizde de çok nadir olmakla beraber özellikle güney kıyılarda görülmüştür. Bunlar çok şiddetli hortumlar olmamakla beraber az çok zarar vermiştir.

4.7 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ