İdrar rengi ve anlamları

İdrar rengi ve anlamları

İdrar renkleri ve anlamları

İdrar renkleri, vücudumuzda meydana gelen problemleri gösterir. İdrar rengi, pek çok önemli hastalığın göstergesi olabilmektedir. İdrar renklerine bakarak hastalığın başlangıcını tahmin edebilsek dahi tam teşhis için daima hekim kuruluşlarına başvurulması gerekir. Böbreklerimiz, idrar üretiminde sorumlu olan bir organımızdır. Böbreklerimiz sürekli olarak kanları filtreler. Bu filtreleme işleminde; şeker, su, amino asitler, vitaminler ve bazı maddelerin kan dolaşımımıza geri dönmesine yardımcı olur. Ürik asit, kreatinin, hormon ve toksinleri filtreleme sonrasında idrar yoluyla dışarı atmamızı sağlar. Filtreleme anında, emiliminin evrelerinde herhangi bir hata bulunuyor ise idrar renginde değişim meydana gelir.

Noen sarı ya da parlak sarı idrar rengi

Vitamin takviyelerinin sık tüketilmesi sonucu idrar renkleri parlak sarı tonlarına ulaşır. Aynı zamanda riboflavin kullanımı sonucu, rengi gereğince idrar rengini değiştirir. Fazla vitamin tüketimi hipervitaminozis riskine sebep olur.

Altın rengi ya da koyu sarı idrar rengi

Koyu renklerde ki idrar genellikle su tüketimini az yaptığınızı gösterir. Günlük su tüketiminizi arttırmak, idrar renginizin normale dönmesini sağlayabilir. Aynı zamanda, lafsatif veya b vitamini tüketimi de idrar renginin koyulaşmasına sebep olur.

Kırmızı ya da pembe idrar rengi

Bu tip renkteki idrarlar genellikle insanda panik uyandırır ve kötüye yorumlanır. Ancak kırmızı ya da pembe renkteki idrar bazı durumlarda korkutucu sonuçlar içermez. Böğürtlen ve pancar gibi gıdaların aşırı tüketilmesi sonucu bu renge ulaşılmış ise normal kabul edilir. Aynı zamanda antibiyotik ve laksatifler de idrar rengini kırmızı tonlara dönüştürebilmektedir. Bunların haricinde en kritik durum, idrarda kan mevcut olmasıdır. İdrarda bulunan kan genellikle idrar yollarında meydana gelen enfeksiyon, iyi ya da kötü huylu tümör, bening prostat hiperplazisi gibi rahatsızlıklar sonucu kanlı idrar oluşabilmektedir. Aynı zamanda böbrek taşı veya kist oluşumları da sebep olabilmektedir. Tam teşhis ve erken tedavi için sağlık kuruluşlarına başvurmakta fayda vardır.

Çok açık idrar rengi

Çok açık renkteki idrarlar, çok fazla sıvı tüketimini ifade eder. Lakin hepatit ya da siroz gibi hastalılar da açık renk idrara sebep olabilmektedir. Bunların haricinde, hamile olan bayanların hamilelik dönemlerinde de sıklıkla çok açık renge sahip idrar görülebilmektedir. Lakin sorunun tam anlaşılabilmesi için tahlil yapılmasında fayda vardır.

Turuncu idrar rengi

Su tüketimi az olduğunda sıklıkla görülen bir idrar rengidir. Su tüketiminin haricinde; doksorubisin, varfarin, rifampicin ve kemoterapi için kullanılan ilaçlar da turuncu renkteki idrara sebep olabilmektedir. Havuç suyunun sık tüketilmesi, b kompleks vitaminlerinin tüketilmesi de sebep olabilmektedir.

Yeşil ya da mavi idrar rengi

Metilen mavisi barındıran bir takım ilaçlar haricinde boya barındıran gıda türleri ya da sağlık alanında yapılan testlerde kullanılan boyalar yeşil yada mavi renk idrara sebep olabilmektedir. Mavi renk idrar aynı zamanda “bebek bezi sendromu” adı verilen bir sağlık sorununun da belirtisi olabilir. Sıklıkla bebek bezlerinde görülen mavi idrar sonucunda bu isim verilmiştir.

Koyu mor idrar rengi

İdrar renkleri arasında koyu mor renge sahip idrar, sinir sistemini ve cildi etkileyen bir rahatsızlığa işaret ediyor olabilir. Porfirinler adı verilen rahatsızlık; vücuttaki kimyasalların salgılandığı genetik bir rahatsızlığa verilen isimdir. Bu rahatsızlığın çok sayıda belirtisinden birisi de koyu ve mor renkteki idrardır.

İdrar renklerini ve anlamlarını bilmek, bu tip durumlarla karşılaştığımızda hızlı hareket etmemize yardımcı olabilir. İdrar renginiz her ne olursa olsun, okuduğunuz bilgiler doğrultusunda hareket etmek yerine sağlık kuruluşlarında gerekli muayeneyi olarak tam teşhis konulmasını sağlamalısınız. Kendiniz tanı koymak yerine, laboratuvar ortamında yapılan testler eşliğinde sağlık uzmanları tarafından tanı konulmalıdır. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ