İkinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli?

İkinci el araba alırken dolandırılma riskinizi ortadan kaldırmak amacıyla, alacağınız arabayı sorgulamak sizi kazançlı çıkartabilir. İkinci el araba alırken dikkat etmeniz gereken hususları aşağıda listeledik..

İkinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli?

İkinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli?

İkinci el araba alırken, almayı planladığınız arabanın herhangi bir borcunun olup olmadığına, hasar kaydının bulunup bulunmadığına, aksamında herhangi bir problem olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Bununla beraber bir takım önemli bilgilerde bulunmaktadır. Çoğu kişiler sahip olduğu arabaları, sahte evrak kullanarak ya da almayı planlayan kişiyi kandırarak satış işlemini gerçekleştirir.

Ardından alan kişi bir problem ile karşılaştığında arabayı satan kişiye ulaşmaya çalışır ancak ulaşamaz. Ulaşsa dahi, ben satarken öyle bir sorun yoktu diyerek kenara çekilir. Sonuç itibariyle satıcının bir kusuru olmuş olsa dahi, yasal yollar sonucunda arabayı satın alınca ortada bir borç varsa bile bu borç size ait olmuş olur.

İkinci el araba satın almadan önce, ilk öncelikle saniyede bir kaç kişiye göstererek onların fikirlerini ve düşüncelerini alın. Bu sayede arabanın masrafının olup olmadığını, daha önceden kaza yapıp yapmadığını öğrenebilirsiniz. Sonuç itibariyle bazı kazalar yasa dışı yöntemler ile gizlenerek evraka işlemesi engellenebiliyor. Sanayi üzerinde göstereceğiniz kişi kesinlikle ama kesinlikle satıcının tanıdığı olmamalı ve birden fazla kişiye göstermeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Bununla beraber arabanın plakasını buraya tıklayarak sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama sonucunda, arabanın renginin aslında ne olduğunu, plakanın hangi marka ve modelde araca ait olduğunu, cinsini, ruhsat tarihini, model yılını, hak mahrumiyetini ve çalıntı olup olmadığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmeniz için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer şifreniz yok ise ptt'den 2 tl karşılığında şifre alarak sorgulamalarınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ya da benim ona verebilecek param yok derseniz, Emniyet Genel Müdürlüğüne giderek oradan sorgulama işlemini sağlayabilirsiniz.

Bunun haricinde araba satın alırken, çoğu kişi tarafından onaylanmasa dahi arabayı aldığınız tarih öncesinde çıkabilecek bütün borçlara karşı satıcıdan yazılı ve imzalı bir kağıt almanız yararlı olacaktır. Bunun haricinde araba satışını gerçekleştirirken, noter işlemi kesinleşmeden kesinlikle ücreti satıcıya vermeyin.

Güncelleme

E-devlet üzerinden araç sorgulama işlemleri kaldırılarak ücretli hale getirilmiştir. Artık almayı düşündüğünüz her aracı sorgulamak istediğinizde, 6 TL karşılığında 5664 numarasına sms atmanız gerekmekte. 5664 numarasına sadece aracın plakasını birleşik şekilde yazıp göndermeniz yeterli. Hattınızda yeterli TL bulunuyor ise sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

2 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ