İkna etmenin yolları

İkna etmenin yolları

İkna etmenin yolları

Genelde esnaflar bir ürünü satabilmek için dolambaçlı yollara başvurarak ürünü normale göre daha hızlı satmaya çalışır. Bir insanı ikna etmeye çalışırken korkutarak, suçluluk duygusu, direncini kırmak, ürünler arası kıyaslama yapmak gibi taktikler uygulanır. İkna etmenin yollarını 10 madde ile açıklamak gerekirse;

  • 1. İpucu: Ürün özelliklerini kısa tutun;

Genelde teknoloji mağazalarında çalışan kişilerin sık sık tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Varsayalım ki bilgisayar almak isteyen bir müşteri geldi ve müşteriye bilgisayar tanıtımları yapıyorsunuz. Bilgisayar tanıtımları yaparken asıl satılmasını istediğiniz ürünün tanıtımını yaparken benzetme sanatına başvurun ve bu ürünün fiyatının yüksek olduğunu belirterek diğer ürünleri daha detaylı bir şekilde anlatmaya başlayın. Bu durum karşısında müşteri komplekse girer ve asıl satmak istediğiniz ürün üzerinde yoğunlaşmaya başlar.

  • 2. İpucu: Ürünün kötü özelliklerini ön plana çıkartın;

Genelde müşterinin iki veya daha fazla ürün arasında kararsız kaldığında başvurulması gereken yöntemlerden birisidir. Müşterinin kararsız kaldığı ürünler arasında en çok satılmasını istediğiniz ürünü, diğer ürünleri kötüleyerek diğer ürünü daha fazla ön plana çıkartarak müşterinin ilgisini satmak istediğiniz ürüne yoğunlaştırarak başarılı bir satış gerçekleştirebilirsiniz.

  • 3. İpucu: Taklitlere başvurun;

Taklitçilik yolunu genel olarak esnaflar çok sık kullanmaktadır ve yabancıların yaptığı araştırmalara göre %90 oranında başarı elde edildiği kanıtlanmıştır. Gelen bir müşterinize, almak istediği ürünü baltalayarak farklı bir ürünü anlatıp, müşterinin kafasında pahalı ürünü sattırmaya çalışıyormuş gibi bir düşünce bırakarak asıl almak istediği ürünü daha kolay yoldan satabilirsiniz.

  • 4. İpucu: Çok fazla konuşmayı tercih edin;

Bir ürün satışı yaparken çok fazla konuşmak müşterinin kafasını karıştırır ve onun iyi bir şey olduğunu düşünmesini sağlar. Mesela örnek vermek gerekirse; ufak çocuklar, aile bireylerine istedikleri oyuncağı aldırabilmek için sürekli konuşarak o ürünü en kolay yoldan elde edebilirler. Sizde ufak çocukların kullandığı bu yöntemi fazla abartmadan müşteriye uygulayarak satış işleminin gerçekleşmesinde yardımcı olabilirsiniz.

  • 5. İpucu: Bayanları yüz yüze ikna etmeyi deneyin;

Bayanları bir bilgisayar ortamı yada telefon gibi diğer teknolojik aletler ile ikna etmekten uzak durmakta fayda vardır. Bayanlar genel olarak teknolojik aletlerin sosyalliği öldürdüğünü düşünür ve bir çoğuda teknolojik aletleri anlamadığından uzak durmaya çalışır. Bu yüzden bir bayanı ikna etmenin en sağlıklı yolu yüz yüze görüşerek ikna etmektir.

  • 6. İpucu: Erkekleri elektronik posta ile ikna etmeyi deneyin;

Erkekler genelde araştırmacı bir yapıya sahiptirler ve bir ürünü almadan önce muhakkak elektronik ortamda bu ürünü araştırarak satın alırlar. Erkek müşterilerinize gönderdiğiniz bir e-postanın ardından, müşterinizin yaptığı araştırma sonrasında muhakkak sizin yanınıza ürünü almak için gelecektir.

  • 8. İpucu: Müşterinin dikkatini ne söylediğinize değil nasıl söylediğinize çekmeyi deneyin;

Bir ürününün tanıtımı yapılırken bu ürün ne kadar iyi olsa dahi, ürün özellikleri anlatılırken "yani, bildiğiniz gibi" kelimelerin kullanılması müşterinin güvenini sarsmakta ve satış mağazasından uzaklaşmaya çalışmaktadır. Bir ürün satışı yapılırken; müşterinin konuşmasına izin vermeden cümleleri peş peşe söylerek, müşterinin kafasındaki düşünceleri yönlendirebilirsiniz.

  • 9. İpucu: Direncini kırın;

Pek tavsiye edilmeyen yöntem olsa da kullanılmaktadır. Bu yöntemde müşteri ile ufak bir tartışma yaşayarak, onun o ürünü almak istemediğini ve vakit kaybettirdiği hissine kapılmasını sağlayarak farklı bir müşteriye yönelin. Ardından farklı bir müşteri ile ilgilenmeniz bittikten sonra geri dönerek, karar verdiniz mi sorunuzun ardından müşterinin ürünü almak istediği cevabını almanız olasıdır.

  • 10. İpucu: Suçluluk duygusu yaşatın;

Müşteri bir ürünü almak isteyip ardından kararsız kalıp vazgeçtiğinde tercih edilmesi gereken yollardan birisidir. Müşterinin üstüne aşırıya kaçmadan gelerek, müşterinin fikrini değiştirmeye çalışabilirsiniz.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ