İnsan beyni hangi renktedir?

İnsan beyni hangi renktedir?

İnsan beyni hangi renktedir?

İnsanlar hayatlarını sürdükleri süre boyunca beyinleri pembe rengindedir. Beynimizin pembe renkte olmasının sebebi, pembe rengini damarlarımızdan aldığımız için kaynaklanmaktadır.
Bir beyin yapısına farklı bir boyuttan baktığımızda, beyinin %40'lık bir bölümünün gri maddeden oluştuğunu ve geriye kalan %60'lık kısmın beyaz maddeden oluştuğu incelenmiştir.

İnsan beyninde bulunan gri ve beyaz bölümlerin ayrımları bulunmaktadır. İnsan beyninde bulunan gri renkteki alan, gerçek bilgilerin işlenildiği bölüm olarak adlandırılır. Beynin gri bölgesi, aldığımız oksijenin %95 oranını kullanmaktadır.
İnsan beyninde bulunan beyaz bölge ise bir tür protein olarak adlandırılmaktadır. Tıp dilinde yağlı bir doku olarak yani myelin adı ile ifade edilir.
İnsan beyinlerinin nasıl işleği konusunda örnek vermek gerekirse, insan beyni adeta bir bilgisayar gibi işlemektedir.

İnsan beyninin gri alanı bir bilgisayar işlemcisi olarak düşünürsek ve beyaz olan kısmını ise kablolar olarak düşünürsek verebileceğimiz en güzel örnek bilgisayar olur.

Genelde günümüzde kadınlar mı yoksa erkekler mi akıllı şeklinde sorular sorulur. Bayanların ve erkeklerin beyin yapıları incelendiğinde şu şekilde bir sonuç elde edilmiştir;
Erkekler beyinlerinde, kadın beyinlerine göre 6,5 kat daha gri madde bulunmaktadır ve kadınlarda ise erkeklere göre 10 kat daha fazla beyaz alan,  yani protein alanı bulunmaktadır.

Kadın beyin yapılarında bulunan beyaz maddelerin ön lob kısımlarında yoğunlaştığı ve erkeklerde ise ön loblarda hiç beyaz madde içermediği incelenmiştir.
Ön loblar, insanların duygusal kontrol, kişilik ve kontrol almada önemli olduğu ifade edilmektedir.

5 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ