İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal bozuk gıdaların tüketimi, pis sular, ateşli hastalıklar ve ishal yapan bazı gıdaların fazla tüketimi sonucu meydana gelebilir. İshal olunan süreç boyu,  vücudun olduğunca sıvı kaybetmesi sebebiyle su tüketiminin arttırılması çok önemlidir. Eğer kaybedilen su miktarı geri alınmazsa tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Bu süreç boyu hafif gıdalar alınmalı; alkol, baharatlı yiyecekler, kafein, fazla lif içeren besinler, yağlı yiyecekler, süt ve süt ürünlerinden uzak durulmalıdır. İshale iyi gelen besinlerin en bilinenleri; pirinç, elma püresi, muz ve sade ekmek gibi gıdalardır. Şimdi ishale iyi gelen yiyecekleri ayrı ayrı ele alalım.

İshal Tedavisine Yardımcı Gıdalar

Pirinç ve pirinç suyu: İshal döneminde tüketilen beyaz pirinç sayesinde ishal hafifleyecektir. Beyaz pirinç düşük lifli yapısı sayesinde ishale iyi geldiği bilinen bir besindir. Esmer pirinç tercih edilmemelidir. Çünkü esmer pirinç lifli yapısı nedeniyle bağırsakları daha da yumuşatır. Bunun yanı sıra pirinç suyu da ishale iyi gelir. Suda yarım saat belirttiğiniz pirincin suyunu tüketebilirsiniz. Bu sayede sıvı da almış olacaksınız.

MuzMuz: Muz da ishal olduğunuz zaman tüketebileceğiniz en hafif gıdalardandır. Ayrıca muz sayesinde ishal sebebiyle kaybedilen potasyum vücuda geri alınmış olur.

Elma püresi: Elma da bağlayıcı bir besindir ve bağırsakları sağlıklı çalışma sistemine geri döndürür. Elma yerken kabuklarını soymalısınız çünkü kabuklu yemeniz sindirim sitemini daha çok hassaslaştırabilir.

Kepek: Aldığınız işlenmemiş kepeği yiyeceklere ekleyerek kullanmanız ishali geçirmeye yardımcı olacaktır. Burada dikkat çeken nokta kepeğin ekmek veya kahvaltıda tüketilen gevreklerdeki işlenmiş hali ile değil işlenmemiş haliyle tüketilmesi gereğidir. Kepeğin su çekme özelliği sayesinde dışkı cıvık halden normal haline döner.

Böğürtlen: Böğürtlen de ishal tedavisinde etkili bir besindir. Meyve halinde tüketebilir veya suyunu çıkarıp içebilirsiniz. Böğürtlen suyunun içerisine yenibahar katıp, gün içinde ara ara tüketmeniz de farklı bir tedavi şeklidir.

LimonLimon suyu: Limon suyu da ishale sebep olan mikro organizmaları yok ederek tedavi eder. Limon suyunu içmekte zorlanıyorsanız su ile karıştırıp limonata şeklinde de tüketebilirsiniz.

Elma sirkesi: Elma sirkesi antiseptik yapısı sayesinde bağırsak ve sindirim yollarını temizler. Elma sirkesi yapısında barındırdığı 'pektin' maddesi sayesinde dışkının normal haline geri dönmesine yardımcı olur. Bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı katarak veya salatada tüketebilirsiniz.

Bal: Bal da anti bakteriyel özelliği sayesinde ishale neden olan bakterileri yok edecek ve ishali tedavi edecektir. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı katarak içebilirsiniz. Diyabet hastaları dikkatli olmalıdır.

Keçiboynuzu tozu: Anti viral etki gösteren ve pektin maddesinden oldukça zengin keçiboynuzu toz halinde yiyeceklere katılarak kullanılabilir. Ayrıca bebeklerde de bebek mamalarına bir çay kaşığı konularak kullanılabilir.

Sarımsak: Sarımsak da anti bakteriyel özelliği sayesinde ishale neden olan bakterileri öldürerek ishalin tedavi olmasını sağlayacaktır. Gün içinde çiğ halde 2-3 diş tüketebilirsiniz.

Patates: haşlanmış patates veya patates çorbası ishalin geçmesine yardımcı olur.

Havuç: Bir iki adet havucu soyup suda haşladıktan sonra püre haline getirip ara ara bir kaşık tüketmeniz de ishale iyi gelecektir.

ZencefilZencefil çayı: Zencefilin çayı yapılarak yemeklerden sonra bir bardak tüketilmesi ishale iyi gelir. Bunun yanında civanperçemi, nane çayı ve meyan kökü çayı da ishale iyi gelir ayrıca kaybedilen sıvı miktarının geri kazanılmasına yardımcı olur.

Not: Eğer ishal 3-4 günden uzun sürdüyse mutlaka doktora görünün. İshal hafife alınmayacak bir rahatsızlıktır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ