İşletim sistemi önerisi

İşletim sistemi önerisi

Günümüzde artık pek çok işletim sistemi bulunmakta. İşletim sistemleri benim açımdan ikiye ayrılmaktadır. Tutsak yazılımlar ve özgür yazılımlar. Tutsak yazılımlar, microsoft'un sunmuş olduğu windows işletim sistemleridir. Özgür yazılımlar ise; ubuntu, pardus, centos gibi yazılımlardır.

İlk öncelikle bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı kavrayın. Eğer bilgisayar oyunları ile aranız iyi ise, tutsak yazılımlar yani windows işletim sistemleri sizin için birebir olacaktır.

Eğer, bilgisayar oyunları ile aranız yok ise ve en güvenli işletim sistemini kullanmak istiyorsanız; özgür yazılımlar sizin için birebir olacaktır.

Tutsak Yazılımlar;

Windows XP
Bu işletim sistemini pek çok kişi bilmektedir. Yıllar öncesinde microsoft bu işletim sisteminden elini tamamen çekmiştir. Bu yüzden güncellemeleri artık yapılmadığı için en güvensiz işletim sistemi olarak kabul edilir.

Windows Vista

Windows'un sunduğu bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi çıkışıyla beraber çok fazla tutunamayıp, kullanıcılara itici gelen bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi oldukça hantaldır ve bilgisayarınıza adeta işkence çektirir.

Windows 7

Windows işletim sistemleri arasında en iyisi bu olsa gerek. Gadget destekleri sayesinde bilgisayarın anlık durumunu görüntülemenize dahi olanak sağlar. Bunların haricinde 64bit olarak kullandığınız takdirde performansı oldukça iyi bir işletim sistemidir.

Windows 8

Windows'un çıkardığı son işletim sistemlerinden birisi.. Bu işletim sisteminin tasarımı, bir önceki versiyonların tasarımından oldukça farklıdır. Çoğu özelliklerini kullanmak insanı çileden çıkartabiliyor. Mesela bir önceki versiyonlarda bilgisayarı kapatabilmek için; başlat -> kapat seçeneğine gelmemiz yeterli idi. Ama bu işletim sisteminde fare imlecini ekranın sağ köşesine götürdüğünüz zaman bir pencere açılır bu pencereden güç kısmına tıklanarak bilgisayar kapatılır. Oldukça zahmetli bir işletim sistemidir. Ancak performans açısından bir önceki versiyonların hepsinden hızlıdır.

Özgür Yazılımlar

Özgür yazılımların hemen hemen hepsi aynıdır. Bu yüzden sadece ubuntu işletim sistemini anlatacağım.

Ubuntu

Ubuntu işletim sistemi, benim açımdan vazgeçilmezimdir. İşletim sistemini kurduğumuz zaman, güvenlik önlemleri için ek olarak virüs programı kurmamıza gerek dahi kalmıyor. Zaten tüm işlemleri o bizim yerimize getiriyor! Bunların haricinde, bilgisayar üzerinde kurmak istediğimiz tüm programları kurabiliyor. Hatta işletim sistemiyle beraber gelen programları dahi silebiliyoruz! Performans açısından düşündüğümüz zaman, özgür ve tutsak yazılımlar arasında en önde gelen işletim sistemidir. Bunların yanında, yapımcıların tutsak işletim sistemlerine göre çıkardığı programları, wine adlı program sayesinde ubuntu üzerinde çalıştırmanız mümkündür. Bunların haricinde en büyük özelliklerden birisi ise; birden çok masaüstü ekranının bulunması olsa gerek. Düşünün; yoğun bir çalışma yapıyorsunuz ve çalışma ekranınız yeterince doldu. Hemen bir sonraki masaüstü ekranına giderek çalışmanızı hafifletme imkanınız oluyor.

Tutsak yazılımlar ile özgür yazılımlar arasındaki farklar;

Tutsak yazılımlar, adından da anlaşılacağı gibi sizi tutsak eder. Size bir program sunar ve bu programı silemezsiniz. Bunu mecburen kullanmanız gerekir. Silemezsiniz. Örnek internet explorer gibi performansı düşük, işkence çektirici bir browser. Özgür yazılımlar ise, ilk etapta ihtiyacınızı gidermek adına bir takım programlar ile gelir. Bu programlardan eğer memnun kalmazsanız silebilirsiniz. Örgürlük bu olsa gerek..

Tutsak yazılımlarda her format sonrasında driver yükleme derdine katlanırsınız. Özgür yazılımlarda ise sizin onayınızı alarak bütün driverlarınızı tek bir tık ile indirerek kurar. Sizi hiç yormaz, bütün işlemi kendisi yapar.

Tutsak yazılımlarda, bilgisayar güvenliğini sağlayabilmek için ek programlara ihtiyaç duyarsınız. Oysa ki özgür yazılımlarda virüs programı kurmanıza gerek yok. İşletim sisteminin kendisi oldukça güvenlidir ve yasaklanan yerlere girilmeye çalıştığında şifre istediğinden dolayı, bilgisayar virüsünün bilgisayarınızın üzerinde gezinmesi oldukça zorlaşıyor.

3 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ