Kabızlık nasıl tedavi edilir?

Kabızlık nasıl tedavi edilir?

Kabızlık, sindirim sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışmama sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Kabızlık, kişiden kişiye farklı şekiller göstere bilmektedir. Kimi insanda tuvalete çıkma ihtiyacı olup, tuvaletini yapamaz. Kimisinde sadece karın ağrısı olup, tuvalete çıkamaz. Bunun haricinde de hiç bir neden yokken tuvalete çıkamama sorunu ile karşılaşılır.

Kabızlık oluşumu, genel olarak beslenme sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yeterli şekilde su tüketilmemesi ve sürekli olarak fast food gibi hazır ve kuru gıdaların tüketilmesi sonucunda kabızlık problemi oluşmaktadır. Aynı şekilde bu tip gıdaların tüketilmesi reflü gibi tedavisi oldukça zor olan hastalıklara da yol açabilmektedir.

Kabızlık sorunu yaşayan kişiler, doktorların uygun gördüğü ilaçları kullanarak sindirim problemlerini düzeltmeye çalışabilirler. Ancak ilaçların tüketilmesi bir tarafı onarırken bir tarafta hasar bıraktığından dolayı tercih edilmez. Bu yüzden dolayı, sindirim sisteminizi hızlandıracak ve normale döndürecek gıdaların yardımını alabilirsiniz.

Kabızlık sorunu çeken kişiler için, alternatif tıp üzerinde yağ tüketilmesi ya da sirke tüketilmesi söylenilmektedir. Ancak ne kadar yararlı bir işlem olduğu bilinmemektedir. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler; maden suyu tüketebilir, marketlerde sindirimi düzeltmeye yarayan puding şeklinde ki sıvıları tüketerek sindirimin hareketlenmesini sağlayabilir. Aynı şekilde süt ürünlerinin tüketimi mide üzerinde rahatlamalara yol açtığından sindiriminizi de etkileyecektir.

Kabızlık problemi ile karşı karşıya olan kişiler, ılık su dolu bir küvete uzanıp bir süre bekleyerek karın ağrılarının hafiflemesini ve sindirim sistemlerinin hafif bir biçimde çalışmasını sağlayabilir. Bunun haricinde ılık su tüketimi yine sindirim konusunda etkili olacaktır. Eğer su içmeyi sevmeyen birisiyseniz maden suyu sayesinde çözüme ulaşmayı deneyebilirsiniz. Ancak kabızlık sorunu anında çözülebilen bir problem olmadığından dolayı bir kaç gün sabırlı olmanız gerekebilir.

Kabızlık ile beraber şişkinlik problemi yaşayabilir ve şişkinlik problemi sizi iştahsızlığa doğru itebilir. Bu tip sorun karşısında en yararlı gelebilecek şeylerden birisi ılık su tüketimidir. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için her gün minimum 1,5 litrelik su tüketimi, sindirimlerinizi düzenlemekle beraber bir daha bu tip sorunlarla karşılaşmanızı engelleyecektir. Ayrıca bu tip durumlarda çorba tüketimi oldukça yararlı olacaktır. Yaşadığınız sorun için kendiniz bir şeyler denemeden önce en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ederek tedavi olmanız yararlı olacaktır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ