Kalça sıkılaştırma hareketleri

Kalça sıkılaştırma hareketleri

Kalça sıkılaştırma hareketleri

Kalça sıkılaştırma hareketleri yazımızdan önce incelemek isterseniz sizler için hazırladığımız bacak inceltme hareketleri isimli yazıdan sonra, kalça sıkılaştırma hareketlerini paylaşıyoruz. Bayanlar ve hatta çoğu erkekler tarafından rahatsız edici bulunan kalça sarkıklıklarının en doğal ve tek çözümü sadece spor yapmaktır. Spor yaparken tabi sadece dümdüz spor yaparak koşmak yeterli değildir. İstenilen bölge için uygun hareketler vardır. Bu uygun hareketlerin yapılması sonucunda, çok daha hızlı bir şekilde istenilen amaca ulaşmak mümkündür. Aşağıda sizler için 4 farklı hareket verilmiştir. Her gün bunları sırasıyla yaparak, 2 hafta sonra istediğinizi elde ederek ve devam etmeniz durumunda 1 ay sonra kalçalarınızı hoşunuza gidebilecek yapıya sokabilecek siniz. Kalça sıkılaştırma hareketleri ilk aşama olarak aşağıda verilmiştir. Diğer aşamalar için bir sonraki sayfaya geçerek kalça sıkılaştırma hareketleri görebilirsiniz.

Kalça sıkılaştırma hareketleri

İlk olarak kaslarınızı çalıştırın

Kalça sıkılaştırma - 1

Kalça sıkılaştırma hareketleri içerisinde ilki olan bu aşamada; sporun en önemli aşamalarından birisi olarak kabul edilir. Kasları çalıştırdıktan sonra yapılan hareketler insan vucudu için daha fazla yararlı olmaktadır.

  • İlk resim bölmesinde gördüğünüz pozisyona gelerek, bulunduğunuz pozisyon içerisinde kaslarınızın çalışmasını sağlamak için yaklaşık 2-3 saniye bekleyiniz. Bu duruş pozisyonu basenleriniz için yararlı olacaktır. Sırf kalçayı sıkılaştırmak istediğiniz görüntüyü vermeyecektir.
  • Ardından vücudunuz dik bir şekilde dururken, elinizde tuttuğunuz dambılı yukarıya doğru kaldırın. Bu hareket aynı zamanda kalçalarınıza yararlı olurken, kollarınızda bulunan sarkmaları da en aza indirgeyecektir.

Bir sonraki kalça sıkılaştırma hareketleri içerisinde, asıl amacınıza yardımcı olacak hareketleri yapmaya başlayabilir siniz.

Kalçanızı hareketlendirin

Kalça sıkılaştırma - 2

Yapmayı planladığınız bu hareket, sizin basen, kol sarkıklıkları ve kalça bölgelerinizi çalıştıracaktır. Buna ek olarak sindirim problemi yaşayan çoğu kişi için de faydalı olarak nitelendirilen bir harekettir.

  • İlk olarak sınav pozisyonuna geliniz. Sınav pozisyonunda elleriniz ile durulurken, bu pozisyonda dirsekleriniz ile durmanız gerekmektedir. Bu ilk adımda ayaklarınız olabildiğince birbirine yakın olsun.
  • Bu aşamada, pozisyonunuzu bozmadan, ayaklarınızı birbirinden uzaklaştırın. Yaptığınız her hareket sonrası kendinize süre tanıyın ve yaklaşık 1 - 2 saniye bekleyerek önceki adıma dönerek uygulamaya başlayın.

Eğer bu hareketi ilk kez yapacaksanız, ilk hafta günde 5x3 şeklinde yapınız ve bir sonraki haftalarda 10'ar 10'ar arttırın.

Kalçanızın şekillenmesine yardımcı olun

Kalça sıkılaştırma - 3

Bu aşamada yapacağınız hareket, kalçanızın şekillenmesini sağlayarak düzgün bir yapıya kavuşmasına yardımcı olacaktır. Yapılan tüm hareketlerde geçerli olduğu gibi, yapılan bütün hareketleri uygularken istifinizi bozmamaya dikkat edin. Yaptığınız hareketleri uygularken duruş biçiminize dikkat etmezseniz, yaptığınız sporun yararını göremez ve aksi halde kendinizi sakatlama tehlikesi yaşayabilirsiniz.

  • İlk olarak ayakta dümdüz, dik bir şekilde dururken, kendinizi biraz eğerek öne ağırlık verir pozisyonda bekleyerek bir sonraki aşamaya geçin.
  • Bu aşamada, eğiminizi arttırarak enbilgi.com kendinizi eğin. Mümkün olduğunca karın bölgeniz ile bacak bölgenizin arası 90 dereceye yakın olmasına dikkat edin ve sırt bölgenizi kesinlikle eğmeyin. Resimde olduğu gibi düzlüğünü korusun.

Bu hareketi 5x15 şeklinde uyguladıktan sonra duruş pozisyonunuzu değiştirerek, diğer ayağınızı kaldırma işlemi uygulayın. İkisini de eşit şekilde yapmalısınız.

Kalçanız da ki sıkılaşma hissini hissedin..

Kalça sıkılaştırma - 4

Kalça sıkılaştırma hareketleri içerisinde verdiğimiz hareketlerin sonuncusu olan bu hareketi tamamladıktan sonra, kalçalarınızda yavaş yavaş sıkılaşma hissini hissetmeye başlayacaksınız. Bu 4. harekette verdiğimiz hareketi uygularken doğru yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu hareketi yaparken boyun ve omuz bölgesine yük binmektedir. Büyük dikkatle yapmalısınız. Resimde gösterilenin dışına çıkmamaya özen gösterin ve hareketi yaparken acı hissederseniz hareketi yapmayın. Kalça sıkılaştırma hareketleri için verdiğimiz aşamaları uygularken keyif alarak yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

  • İlk olarak uzanın ve kollarınız açık şekilde dururken, bacaklarınızı karın bölgenize doğru yakınlaştırın.
  • Ardından pozisyonunuzu bozmadan, ayaklarınızdan destek olarak kalçanızın yerden uzaklaşmasını sağlayın.
  • Pozisyonunuz sabit şekilde dururken, enbilgi.com ayaklarınızı sürekli olarak değiştirerek ileri doğru kaldırıp indirin. Bu hareketi her bacak için 5x15 şeklinde uygulayın. Her 5 hareket sonrası yaklaşık 1-2 dakika kendinize dinlenme süresi tanıyabilirsiniz.

Kalça sıkılaştırma hareketleri yazımızda paylaştığımız, kalçalarınızı sıkılaştıracak hareketler bu kadardır. Bu kalça sıkılaştırma hareketleri sayesinde kalçalarınızı sıkıştırabilecek ve daha güzel görünme kavuşmasını sağlaya bileceksiniz.

5 13
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ