Kalçada çıkan sivilce

Kalçada çıkan sivilce

Kalçada çıkan sivilce

Sivilce, çoğunlukla yüzde görülse de vücudun farklı bölgelerinde de sıkıntı yaratabilir. Sırt, kalça, göğüs bölgesi gibi yerlerde çıkan bu sivilceler oldukça can sıkıcı olabiliyor.

Kalçada sivilce, oluşan sivilcelerin sebebi artan yağ salgısı (sebum), ölü deriler, kir gibi etkenlerin gözenekleri tıkanması olabilir.

Genetik faktörler ve hormonal değişimler de sivilce görülmesini tetikleyebilir. Ayrıca giyilen dar kıyafetler ve bazı kumaşlar da sürtünme nedeniyle tahrişe sebep olup sivilce oluşumunu sağlayabilir. Bunun önüne geçmek için düzenli olarak kalçaya peeling veya kese yapmak gerekir. Bu konuda kabak liflerinden de faydalanabilirsiniz. Ancak kese veya peeling yaparken tahriş etmemeye özen göstermelisiniz.

Başka bir yöntem olarak da kalçadaki sivilcelere bebek pudrası uygulayabilirsiniz. Yağı ve teri emen pudra, sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır. Ancak pudra uygularken kesinlikle solumayınız.

Pamuklu iç çamaşırları giymeli ve iç çamaşırınızı sık sık degistirmelisiniz. Ayrıca çok dar kıyafet giymekten de kaçınmalısınız.

Eğer kalçada sivilce meydana gelmiş ise çok ağrılı ve günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa doktora veya eczacınıza başvurunuz.

5 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ