Kalorisi düşük besinler

Kalorisi düşük besinler

Kalorisi düşük besinler

Özellikle kilo verme telaşında iken kalorisi düşük besinler tüketmeye özen gösteririz. Hem kalorisi düşük hem de kalori yakmaya yardımcı besinlerden bahsedeceğiz. Sağlığınıza dikkat etmek hem de diyet yapmak istiyorsanız bu besinler ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bahsedeceğimiz bu besinlerin nasıl pişirilip tüketildiğine dikkat ederek siz de diyet programınıza katabilirsiniz.

Kereviz Sapı

Kereviz sapıKereviz sapı içerdiği su ve lif oranı ile kalorisi düşük ve sağlıklı bir besindir. Bu besini tükettiğinizde oldukça az kalori alırsınız. Yediğiniz bir porsiyon kereviz sapının içerdiği kalori miktarından daha fazlasını da yakmış olursunuz. Yani kalori de yakmaya yarayan bu sebze diyet için oldukça iyi bir besindir. İçerdiği lif sayesinde de tok kalmanıza yardımcı olacaktır.
İçeriğinde C, K ve A vitaminleri barındıran bu sebzeyi salatalara katarak veya sade olarak çok az haşlayarak (2-3 dk) baharatlarla birlikte tüketebilirsiniz.

Marul

MarulMarul ve diğer yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda su içerdiğinden kalori yakmaya yardımcıdırlar. Yüksek miktarda enerji veren bu besinler aynı zamanda tatlı ihtiyacını bastırmaya da birebirdirler.
Yine yeşil yapraklı bir sebze olan ıspanak da oldukça önemli bir besindir. Ispanak, sindirimi düzenler ve yağ yakımını hızlandırır. Bu nedenle diyetin vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. Ayrıca bol miktarda protein içeren ıspanak çocuklar için de çok değerli bir besin kaynağıdır.
Yine karalahana kalorisi düşük bir sebzedir. K ve A vitamini yönünden çok zengindir. Kolon, göğüs, prostat kanserine karşı koruyucudur. Tüketilen bir porsiyon karalahana, günlük A ve K vitaminini karşılar.

Greyfurt

GreyfurtKendine özgü mayhoş bir tadı olan bu meyve de kalorisi düşük besin kaynaklarındandır. Bol miktarda su ve posa içerir. Lifli bir besin oluşu tok kalmaya yardımcı olur.
Greyfurtta bulunan pektin adındaki lifler verdiği tokluk hissinin yanında, kalp sağlığı içinde bir o kadar faydalıdır. Greyfurt metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını hızlandırır. Enerji kaynağıdır. Canınız tatlı istediğinde tüketebileceğiniz alternatif ve çok sağlıklı bir besindir.
Ancak greyfurt ve greyfurt suyu bazı ilaçlar ile tüketilmemelidir. Sürekli ilaç kullanıyorsanız, birtakım ilaçların etkisini düşürebilen bu meyvenin tüketimi hakkında doktorunuza danışmalısınız!

Acı Kırmızıbiber

Acı kırmızı biberAcı kırmızıbiber, içeriğinde bulunan “ kapsaisin “ sayesinde metabolizmayı hızlandıran bir sebzedir. Hem acıkmayı geciktirir hem de yağ yakımını hızlandırır. Salatalarınıza ekleyerek çiğ olarak tüketmekte fayda vardır.

Yağsız Beyaz Et

Yağsız beyaz etler tok tutma ve sindirim açısından iyi bir besindir. Yağsız beyaz etler kalorisiz değillerdir ancak içerdikleri kaloriden fazlasını yakmanıza yardımcı olurlar. enbilgi.com Hindi eti ve tavuk göğsü bol miktarda protein içeren beyaz etlerdendir.
Diyetteyseniz veya sağlıklı tüketmeye özen gösteriyorsanız, nasıl pişirdiğiniz oldukça önemlidir. Kızartma yerine haşlayarak, ızgarada veya fırında pişirmek çok daha sağlıklıdır. Özellikle diyette iseniz yağlı soslarla tüketmemeye özen gösteriniz.

Yarım Yağlı Yoğurt

Yoğurtİçerdiği kalsiyum açısından kemiklere faydalı olan bu besini alırken dikkat etmeniz gereken nokta yarım yağlı olmasıdır. Yoğurtta bulunan doğal probiyotikler sindirim için çok faydalıdır.
Ayrıca içerisine taze meyveler katarak siz de meyveli yoğurdunuzu yapabilirsiniz.

Salatalık

SalatalıkSalatalık da bol miktarda su içerir ve düşük kalorilidir. Kahvaltılarda, salatalarda tüketebileceğiniz bu besin C vitamini yönünden de zengindir. C vitamini cilt için de çok faydalıdır. Kolajen üretimine katkı sağlar.

Brokoli

BrokoliBrokoli içerdiği lifler sayesinde tokluk hissini koruyan bir besindir. Yine düşük kalorili besinler arasındadır. Betakaroten, selenyum, çinko gibi maddeler içeren brokoli, bağışıklığın güçlenmesi adına çok faydalıdır.

Roka
RokaÇok düşük kalori içerir. Yağ yakımı için mutlaka tüketmelisiniz. Lif açısından zengin olan roka, sindirimi güçlendirir. İçeriğinde K, C ve A vitaminleri bulunur. Siz de rokayı salatalarınızda rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Kahve
Türk kahvesiKahveyi sade tüketmek koşulu ile rahatlıkla içebilirsiniz. Çünkü sade bir fincan kahvede hiç kalori yoktur. İçine şeker, süt vb tatlandırıcılar eklemediğiniz sürece kalori almamış olursunuz. Tadı çok acı gelse de bir süre sonra alışmak mümkündür. Hiç içemiyor iseniz yarım yağlı süt katarak daha rahat tüketebilirsiniz.

Kahve metabolizmayı hızlandırır, açlık hissinden uzaklaştırır. Birçok hastalığa karşı tüketilmesi faydalıdır. Fakat ülser vb mide rahatsızlıkları olanlar tüketirken dikkatli olmalıdır.

4 1
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ