Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam olmak için yapılması gerekenlerden önce bu mesleğin kısaca bahsedelim. Kaymakam sözcüğü Arapça “kâim” (yerine) ve “makâm” (mevki) kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Türkiye Cumhuriyeti ‘nin kuruluşundan 50’li yıllara kadar“ilçebay” terimi ile adlandırılmıştır.
Kaymakam, Türkiye Cumhuriyeti yönetiminde, ilçenin yönetiminden sorumlu olup, yönetimi aracısız sürdüren, görevli olduğu ilçede yönetimin başı, kolluk yeri ve o ilçede en yetkili kişidir.
Kaymakam olabilmek için hangi eğitim ve aşamalardan geçileceğinden bahsedelim:

Eğitim

Kaymakam olabilmek için, iktisat, işletme, hukuk ve siyasal bilgiler fakültelerinden veya yurt dışında bu fakültelere denk bir bölümden 4 yıllık (lisans) program kapsamında diploma alan kişiler kaymakamlık sınavlarına hak kazanır.
Birçok kişinin hayali olan kaymakamlık mesleği için geçirmeniz gereken süreçten bahsedecek olursak , öncelikle mezun olduktan sonra KPS Sınavına girip 75 ve üzeri olan geçerli puanı almanız gerekecektir. Bu sınava girebilecek kişi sayısı , o sene açılan kadronun 20 katı ile sınırlandırılmıştır. Örneğin o sene 30 kişi kaymakam adayı olarak alınacaksa bunun 20 katı yani 30 x 20 = 600 kişi kaymakam adaylığı sınavına katılmaya hak kazanır. KPS Sınavında , P37 olarak adlandırılan puan türünden 75 ve üzeri alan kişiler o seneki kontenjan dahilinde , puan sıralamasına göre (yüksek puandan başlayarak) sınava çağırılırlar.Kaymakam olmayı düşünen kişiler , baraj 75 dahi olsa , KPS Sınavında, P37 puan türünden olabildiğince yüksek almaya çalışmalıdır.
KPSS 37 yedi puanına temel alınan yüzdeler şu şekildedir:
%10 genel yetenek, %10 genel kültür, %20 iktisat; %10 hukuk, %10 maliye ve %40 kamu yönetimi şeklindedir. Görüldüğü üzere en büyük payı kamu yönetimi dersi almaktadır.

Yazılı ve sözlü sınavların kapsadığı konular

Yazılı ve sözlü sınavlarda, İdare Hukuku, Anayasa, Ekonomi, Türkiye’nin İdari ve Ekonomik Yapısı, İnkilap Tarihi , Türkiye’de Mahalli İdareler , vb konulardan sorular gelmektedir. Ayrıca sözlü sınavlarda kişinin analiz ve yorumlama , fiziken ve sözel olarak geleceği mevkiyi temsil enbilgi.com edebilme yeteneği gibi özelliklerine de bakılmaktadır.
Adaylık için ilk önce yazılı sınav , daha sonra mülakat gerçekleştirilerek eleme yapılmaktadır.
Kaymakamlar 3 yıl süren bir eğitimden geçerek, müşterek kararname ile bu göreve atanırlar. Kaymam adaylığı için geçirilen eğitim süreci şu aşamaları kapsar:

Kaymakamlık staj tablosu

Adaylık

Kaymakam adaylığı, yukarıda bahsedilen sürecin son aşaması olan kaymakamlık kursundan sonra başarılı olan kişilerin sahip olduğu ilk rütbedir. Bu aşamadan sonra kişi kaymakam olarak atanmayı bekler. Kaymakamlık kursunu başarı ile tamamlayan kaymakam adayları , müşterek kararname ile atandığı ilçede , ilin valisine bağlı olarak görevlerini idame ettirirler.

Kaymakamların görev yapacağı ilçeler , atama yönetmeliğindeki ilçe sınıflandırmalarına göre farklılık teşkil eder. Görev süresi ise 2-5 yıl arasında değişir.
Avrupa Birliği uyum yasalarına göre başka bir meslekten kişinin vekaleten bile kaymakamlık yapması mümkün değildir.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ